Miasto

„Fotografia i tożsamość” – spotkanie z dr Aleksandrą Łukaszewicz-Alcaraz

Spotkanie wokół książki “Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego”

Gościni: dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz
Prowadzenie: Justyna Smoleń-Starowieyska

23 maja, piątek, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Orgia Myśli zaprasza na spotkanie z dr Aleksandrą Łukaszewicz Alcaraz i jej najnowszą książką.

Dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz w swojej książce Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego. Ku „podmiotowi tak jakby” i „epistemologii jak gdyby” – rola fotografii w określaniu naszych tożsamości i świata wokół nas krytycznie rozważa, co – w okresie dominacji obrazu technicznego – dzieje się z podmiotem, jak zmienia się status jednostki i jej wiedzy na temat jej samej i otaczającego ją, a podlagającego nieustannym zmianom świata, a także, jakie wnioski można na tej podstawie wyciągnąć w odniesieniu do naszego paradygmatu percepcji i rozumienia świata, które to wymiary są w sposób nierozerwalny złączone.

Spotkanie z autorką poprowadzi Justyna Smoleń-Starowieyska – historyczka filozofii specjalizująca się w filozofii nowożytnej i współczesnej.

Obraz cyfrowy wprowadza rewolucję w formy postrzegania tożsamości oraz otaczającego nas świata. Pracuje on na rzecz tożsamości rozplenionej, oderwanej od zakładanego podłoża, multiplikującej się, relacyjnej, zmiennej. Jednostki pozbawione uniwersalnej istoty odnajdują się w innym niż dotychczas świecie, stanowiącym system wzajemnych połączeń a nie hierarchię bytów pozostających ze sobą w stosunkach określonych umową społeczną.

System wzajemnych połączeń stanowi odejście od perspektywy racjonalnego indywidualizmu oraz od świata podzielonego na istotę i formę, na byt i jego przejaw. Wraz z przekroczeniem tych źródłowych dla kultury Zachodu dualizmów świat i człowiek odzyskują całościowość. Można mówić tu o pewnego rodzaju holizmie, wskazującym, że wszystko jest ze wszystkim połączone interakcyjnie. Taką nową perspektywę epistemologiczną proponuję nazwać „epistemologią jak gdyby”, wprowadzającą „podmiot tak jakby”. 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij