Miasto

Eksploracje | wystawa | A RT+

A Rt+. CIESZYN TĘTNI SZTUKĄ to przegląd sztuki studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w przestrzeni miejskiej Cieszyna. To także pokazy śródroczne w mało przewidywalnym czasie i miejscu.

W środę (30 listopada) o godz.17.00 zapraszamy na EKSPLORACJE.

Lokal po pizzerii, ul. Głęboka 57, Cieszyn

Wystawa czynna 30.11- 3.12.2016
w czwartek i piątek od 13.00 – 17.00
w sobotę od 11 – 13.

Zapraszamy!

„Eksploracje” na Głębokiej 57 to kolejne wyjście artystycznego środowiska akademickiego do przestrzeni miasta.  Tym razem do pomieszczenia dopiero co opuszczonej, najstarszej w Cieszynie pizzerii „Pod Zamkiem”, która działała tutaj od 1980 roku.

Prace młodych artystów pozwolą nam w pewnym sensie „pożegnać” tak ważny punkt w tkance miejskiej.

Działanie to będzie realizowane dzięki współpracy A Rt+ ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie.

„Z propozycją zorganizowania wystawy studentów pracowni Interdyscyplinarnych Projektów Twórczych na kierunku Edukacja Artystyczna, którą prowadzę w Instytucie Sztuki w Cieszynie spotkałem się niedawno, lecz natychmiast wzbudziła ona mój entuzjazm. Inicjatywę zlokalizowania tego wydarzenia w przestrzeni pustostanu na ul. Głębokiej 57 przejawiła grupa osób związanych z A Rt+. Zarówno miejsce jak i stosunkowo krótki czas na przygotowanie wydarzenia stanowią wyzwanie, jednocześnie oferując sprzyjające warunki do eksperymentalnych badań. Przestrzeń o tak silnej aurze traktuję nie jako miejsce ekspozycji lecz równoprawnego kolaboranta projektu. Eksploracje to pretekst do dialogu pomiędzy ideą kształtowaną najczęściej w bezpiecznej kapsule pracowni a tym, co znajduje się na zewnątrz. W tym sensie będzie to prezentacja postaw eksplorujących różne media takie jak obiekt, video, performance poprzez pryzmat biegunowej relacji z konkretnym miejscem. Wszystkie te wypowiedzi łączy aspekt formy otwartej, kształtującej się w czasie rzeczywistym i będącej zapisem procesu akomodacji do nierozpoznanych warunków.” (Prof. Krzysztof Kula (kierownik katedry rysunku oraz prowadzący Pracownię Interdyscyplinarnych Projektów Twórczych)

Śródmieście to obszar zarówno z ogromnym potencjałem, jak i zmagający się z licznymi problemami. To także doskonała przestrzeń do ćwiczenia współpracy opartej na rozmowie, refleksji między organizacjami pozarządowymi – Uniwersytetem – miastem.

„Eksploracje” na Głębokiej 57 to wydarzenie towarzyszące dwuletniemu projektowi realizowanemu w śródmieściu Cieszyna w ramach projektu „Włącz Kulturę!”, który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij