Miasto

„Eksmisja” – pokaz filmu

Czy mieszkanie jest prawem człowieka czy towarem – dziś luksusowym – na który stać nielicznych? Zapraszamy na film Filipa Malinowskiego.

Wstęp wolny!

7 czerwca, piątek, godz. 18.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom

Para emerytów musi wyprowadzić się z mieszkania, które zajmowała od lat. Kamienica, w której mieszkali ma nowego właściciela, któryszykanuje starszych państwa. W nowym mieszkaniu czynsz jest tak wysoki, że nie starcza im emerytury na niego.Takie historie spotykają dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce. Wiele z tych historii kończy się zastraszaniem mieszkańców przez nowych właścicieli, szantażami, tragediami. Art. 75 Konstytucji RP mówi: „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.” Czy na pewno? Czy mieszkanie jest prawem człowieka czy towarem – dziś luksusowym – na który stać nielicznych?

Eksmisja Filipa Antoniego Malinowskiego, przemykająca tu i ówdzie w obiegu festiwalowym i bynajmniej nie dyskutowana jako film sezonu, jest tak naprawdę jednym z najlepszych polskich dokumentów ostatnich lat.” – pisał krytyki Michał Oleszczyk na łamach Portalu filmowego.

Projekcje odbywają się w ramach cyklu „Polityka cię dotyka”.

Pokazy przygotowane dzięki uprzejmości reżysera Filipa Antoniego Malinowskiego i dystrybutora Ragusa Film.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij