Miasto

Edukacja prawem, nie towarem!

Wystąpienie Tomasza Leśniaka podczas demonstracji w obronie publicznej edukacji, która odbyła 9 stycznia w Krakowie.

Witam serdecznie wszystkie „roszczeniowe i nierentowne” krakowianki i krakowian! Zaczynamy protest przeciwko likwidacji szkół, prywatyzacji stołówek oraz polityce cięć w przedszkolach, szkołach i MDK-ach.

Proszę Państwa! Politycy, którzy roztrwonili prawie miliard złotych na budowę dwóch stadionów, a teraz wydają kolejne miliony na Narodowe Centrum Rugby i organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mają czelność tłumaczyć nam, czym jest racjonalizacja wydatków, i twierdzą, że to nasze dzieci oraz pracownice i pracownicy szkół są obciążeniem dla gminy. Przypomnijmy im, że finansowanie ogólnodostępnej edukacji jest podstawowym zadaniem samorządu! To politycy i urzędnicy, którzy nie są w stanie tego zadania realizować, stanowią obciążenie miejskiego budżetu i powinni zrezygnować z pełnionych funkcji.

Panie prezydencie, szanowni radni! Protestujemy, ponieważ Wydział Edukacji zamienił się w Wydział Likwidacji i Prywatyzacji Edukacji. Protestujemy, ponieważ wkurza nas, że na billboardzie Donalda Tuska z kampanii wyborczej widnieje hasło „Nie róbmy polityki. Budujmy szkoły”, premier ogłasza rok 2013 „rokiem rodziny”, a krakowscy radni PO wspierają cięcia w oświacie, likwidację szkół i prywatyzację stołówek. Protestujemy, ponieważ uważamy, że niż demograficzny powinien być traktowany jako okazja do polepszenia warunków nauki w szkołach, a nie ich likwidacji. Protestujemy, ponieważ władze miasta po raz kolejny wykazały się rażącą niekompetencją – dane w uchwałach o likwidacji są często nieaktualne i nierzetelne, a kryteria oceny szkół po prostu niesprawiedliwe.

Protestujemy, ponieważ władze miasta systematycznie lekceważą mieszkanców i społeczności szkolne. Czy wiecie Państwo, jak przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider odpowiedział na list rodzica w sprawie likwidacji Zespołu Szkół nr 8? Cytuję: „Biorąc pod uwagę lokalizację szkoły, stwierdzam, że nie jest Pan moim wyborcą”. Czy wiecie Państwo, jak radna PO Małgorzata Jantos określiła likwidowane szkoły? Cytuję: „Drogie, nierentowne i słabe”. Jeśli już można kogoś tak opisać, to właśnie radnych PO i panią prezydent!

Protestujemy, ponieważ władze miasta systematycznie manipulują opinią publiczną – do mediów przekazuje się informacje o rzekomym ustaleniu kryteriów likwidacji szkół przez Okrągły Stół Edukacyjny, a prognoza GUS-u o wzroście liczby uczniów w Krakowie o 11 tysięcy do 2020 nie jest podawana do wiadomości publicznej! Protestujemy, ponieważ podstawą rozwoju miasta powinny być inwestycje w ogólnodostępną edukację, opiekę zdrowotną i transport publiczny, a nie trwonienie pieniędzy na igrzyska. Panie prezydencie, szanowni radni! Nie będziemy płacić za wasz kryzys!

Na koniec mam pytanie do prezydent ds. społecznych i edukacji Anny Okońskiej-Walkowicz. W strategii rozwoju stowarzyszenia, którego jest pani obecnie prezesem – Społecznego Towarzystwa Oświatowego – widnieje następujący zapis: w ramach tzw. „sprawnego zarządzania składnikami majątku” zaleca się, tu cytuję: „tworzenie nowych kół i szkół, w tym poprzez monitorowanie możliwości tworzenia szkół STO na bazie likwidowanych szkół publicznych”. Szanowna pani, czy reprezentuje pani w Krakowie interesy szkolnictwa niepublicznego czy jest pani wiceprezydentem tego miasta? Rok pani działań to chaos, atak na publiczną oświatę, masowe zwolnienia doświadczonych pracowników i pracownic, pogorszenie się warunków opieki w przedszkolach oraz nauczania w szkołach, a także zastraszanie i poniżanie dyrektorów szkół. Prosimy, żeby podała się pani do dymisji ze skutkiem natychmiastowym! Nie będziemy tolerować oczywistego konfliktu interesów i antyspołecznej polityki! Precz z Okońską!

 

Śledź stronę akcji społecznej Edukacja jest dobrem publicznym! Sprzeciwiamy się cięciom w krakowskiej edukacji na Facebooku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij