Miasto

Dziennik znaleziony w błękicie – spotkanie wokół ksiażki

Gośćmi spotkania będą Bożena Keff oraz Marek Susdorf. Prowadzenie: Marta Konarzewska.

17 grudnia, środa, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p.

Spotkanie wokół książki Marka Susdorfa Dziennik znaleziony w błękicie

Gośćmi spotkania będą Bożena Keff oraz Marek Susdorf.

Spotkanie poprowadzi Marta Konarzewska.

Porozmawiamy m.in. o melancholii, wierze w Boga, potrzebie ciała, mięsa pośród naszej kultury, odcieleśnionej przez patriarchat i szczególnie religię.

Dziennik znaleziony w błękicie opowiada o bezcielesności melancholii i desperackim poszukiwaniu ciała, mięsa!, jako remedium na tęsknotę za stratą.

Bóg. Miłość. Melancholia. Błękit. Żal. Zemsta. Odkupienie. Do piwnicy rodzinnego domu Mladi sprowadza Starijego, obiekt swoich uczuć sprzed pięciu lat. Tutaj niewolnik miłości przemienia się w demona zemsty, a stawiany na równi z Chrystusem Stariji biernie podporządkowuje się biegowi wydarzeń. Mladi urządza w piwnicy prywatną Pasję, pełną okrucieństwa, ale i chłodnej kalkulacji rewanżu. Czy i tym razem męka zagwarantuje zbawienie?

BOŻENA KEFF o „Dzienniku…”: W tej książce nie ma jak odróżnić formy od treści, bo są ze sobą tożsame, jak lewa i prawa strona kartki papieru. Książka Marka Susdorfa jest namiętną i szaleńczo (!) logiczną krytyką religii, która odcina człowieka od jego ciała, tym samym odcina go od siebie samego i tym samym od innych ludzi. Religia jako sadomasochistyczna samotność, cierpienie i Urząd, w którym została zinstytucjonalizowana przemoc, by gnębić nim innych, patriarchalny świat bez spełnień i prawdziwej bliskości – to wszystko jest naszą piwnicą tortur. Tak odczytuję przesłanie tej niezwykłej książki, napisanej słowem pięknym, szalonym, zabawnym i groźnym. Proszę państwa, to jest Literatura!.

„I teraz, Stariji, spoglądam na świat i jest on cały niebieski – opływa w kolor braku nadziei. Tapeta o tej właśnie barwie pokrywa ściany pustki. Żyjemy pomiędzy szafirem morza, z którego pochodzimy, i błękitem nieba, do którego zdajemy się zdążać”. (fragm. książki)

Bożena Keff – poetka, eseistka. Badaczka literatury w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma[1]. Wykładowczyni filozofii i etyki. Krytyczka filmowa, tłumaczka, publicystka, działaczka społeczna.

Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka literacka, teoretyczka queer. Pracuje nad doktoratem o polskiej literaturze feministycznej. Autorka głośnego tekstu Jestem nauczycielką i jestem lesbijką w „Gazecie Wyborczej”.

Marek Susdorf – rocznik 1985, studiował slawistykę w Gdańsku i Nowym Sadzie, ukończył redakcję tekstu UW i z wyróżnieniem gender studies PAN; autor prowokacyjnego „Dziennika znalezionego w piekarniku” i projektu literackiego „Gawiedzi nadwiślańskiej kilka słów o…”; publikował m.in. w Zadrze i na Feminotece

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij