Miasto

Dzień z Fluxusem w MOCAK-u

13 marca od 13 do 21 Grupa ETC i MOCAK zaprasza na warsztaty, grę edukacyjną, wykład performatywny, dyskusję panelową i koncert.

Dzień z Fluxusem w MOCAK-u

Szczegółowy program:

godz. 13–15

Zabawy z książką: fluxsłowa, fluxksiążki, fluxpudełka – warsztaty dotyczące roli tekstu w pracach Fluxusu Prowadzenie: Mateusz Felczak, Olga Kołakowska, Magdalena Mazik, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Maciej Ratajski, Agnieszka Szostakiewicz

Miejsce: Biblioteka MOCAK-u

Wszystko może być tekstem, a każdy tekst zamknięty w ramę może stać się książką. Warsztaty mają na celu pokazanie, jaką rolę pełni słowo w twórczości Fluxusu. Ich uczestnicy wykonają fluxpudełka – dzieła artystyczne traktowane jako eksperymentalne książki. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostaną na dwie grupy, które podążać będą różnymi ścieżkami do wspólnego tworzenia fluxpudełek, które wykorzystywać będzie różne doświadczenia wyniesione z pierwszej części warsztatów. Jedna grupa będzie poznawać sposoby tworzenia oraz przekształcania książek artystycznych, kreatywnego niszczenia tekstu oraz języka. Druga – ćwiczyć wspólne kodowanie informacji, przechodząc od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi. Limit miejsc został wyczerpany. Zapraszamy zarejestrowane osoby.

godz. 16–17.30

Czarne historie Fluxusu – edukacyjna gra towarzyska

Prowadzenie: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska

Miejsce: Biblioteka MOCAK-u

Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęśliwy wypadek, czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody? Jeśli chcesz rozwikłać tę i inne mroczne zagadki, przyjdź w piątkowe popołudnie do Biblioteki MOCAK-u i zagraj w specjalną wersję mrożącej krew w żyłach gry towarzyskiej Czarne historie. W każdą z tajemniczych zbrodni, które będziemy rozpracowywać, zamieszani są awangardowi antyartyści związani z Fluxusem. O co chodziło w ich działalności? Dowiesz się z krótkich wykładów performatywnych.

godz. 18–19

Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów George’a Maciunasa – wykład performatywny

Prowadzenie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska

Miejsce: sala audiowizualna

Twórczość ludzi związanych z Fluxusem często opisywana jest jako trudna do prezentacji w przestrzeniach muzealnych. A jednak George Maciunas organizował zbiorowe wystawy Fluxusu, zaś różni artyści związani z nim w latach 60. i 70. organizowali własne indywidualne pokazy. Szybko pojawili się również kuratorzy związani z instytucjami wystawienniczymi, którzy organizowali wystawy Fluxusu, wpisując często ten ruch w szerszy kontekst tendencji artystycznych owych czasów. Wykład poświęcony będzie temu, w jaki sposób Maciunas oraz inni ludzie Fluxusu przekraczali konwencje oraz ograniczenia ówczesnych praktyk wystawienniczych, prowadząc je w kierunku konceptualizmu, performansu, environmentów, instalacji oraz praktyk krytyki instytucjonalnej. W związku z tematyką sam wykład będzie wykładem performatywnym.

godz. 19–20.30

Dyskusja panelowa o książce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach

Uczestnicy: Mateusz Felczak, Antoni Michnik, Maria Anna Potocka, Klaudia Rachubińska Prowadzenie: Jakub Kornhauser

Miejsce: sala audiowizualna

Publikacja Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach autorstwa Grupy ETC ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem. Wstępem do dyskusji będzie prezentacja wybranych prac dokumentujących działalność artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u.

Prowadzenie: Martyna Sobczyk, Katarzyna Wincenciak

„Ta książka jest żywa także dlatego, że wynika z prawdziwego zaangażowania i chyba z wiary w to, że Fluxus i dzisiaj ma artystyczny oraz intelektualny potencjał”.

Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

„Fluxus w pigułce, czy raczej Fluxus w płynie – tak chciałoby się określić tę przemyślnie zakomponowaną, a nawet wartko zaperformowaną publikację w trzech aktach-rozdziałach, przedzielonych interludiami (teksty źródłowe, wywiady z aktywnymi artystami Fluxusu na świecie i w Polsce), spiętych podsumowującą ramą uwertury i kody z obszerną bibliografią”.

Barbara Bogunia, „Ruch Muzyczny”

godz. 20.30–21

Grupa ETC gra Fluxus Performance Workbook – koncert utworów Fluxusu

Miejsce: sala audiowizualna

Grupa ETC wykona niektóre spośród znajdujących się w domenie publicznej partytur wydanych w zbiorze Fluxus Performance Workbook. W programie znajdą się zarówno wykonania klasycznych performansów, jak i autorskie interpretacje fluxusowych partytur.

Grupa ETC – powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmującą się tradycją artystyczną neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależności od poszczególnych projektów.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Dnia z Fluxusem w MOCAK-u wstęp wolny

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij