Miasto

dr P. Sasnal „Jesień arabskiego średniowiecza” – zapisy na seminarium

Instytut Studiów Zaawansowanych

dr Patrycja Sasnal
„Jesień arabskiego średniowiecza. Zmiany społeczno-polityczne w świecie arabskim w XXI w.”

Seminarium odbywa się co tydzień, we wtorki, w godzinach 16.30–18.00, począwszy od 4 marca 2014. 

Rekrutacja do 5 lutego 2014! 
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Świat arabski jest dziś ostatnim, wielkim niedemokratycznym regionem świata. Gdzie szukać tego przyczyn: w religii, strukturze społecznej, gospodarczej, wielkiej polityce, historii? Czy bunty z 2011 r. od Maroka po Bahrajn to tylko przewrót czy już rewolucja? Dlaczego te zmiany tak szybko wytraciły szybkość? Czy naprawdę ją wytraciły, czy może tak nam to przedstawiono?

Seminarium opowie historię zmian społeczno-politycznych w świecie arabskim od stagnacji tego obszaru na przełomie XX i XXI w. po tzw. “arabską wiosnę” i jej konsekwencje. Prześledzimy wydarzenia w Tunezji, Egipcie, Libii i Bahrajnie – wyznaczymy podobieństwa u różnice między nimi. Szczególną uwagę poświęcimy wojnie domowo-międzynarodowej w Syrii. Przyjrzymy się też wielkim nieobecnym arabskiego przebudzenia, np. Arabii Saudyjskiej.

Między wierszami tych tematów podejmiemy problem opozycji stagnacji i stabilizacji, struktury i podmiotowości, szczególnego dualizmu polityki zagranicznej państw demokratycznych wobec państw niedemokratycznych, wpływu Stanów Zjednoczonych na stosunki międzynarodowe na Bliskim Wschodzie, a także zachodzących tam zmian demograficznych i technologicznych. Sprawdzimy wreszcie, czy arabskie przebudzenie i sposób dyskusji na jego temat na Zachodzie nie ożywiają „orientalizmu” Edwarda Saida.

Więcej informacji na temat seminarium.

Terminy spotkań: 4.03, 18.03, 25.03; 1.04, 8.04, 15.04, 29.04; 6.05, 13.05, 20.05, 27.05; 3.06.

dr Patrycja Sasnal – doktor nauk politycznych (UJ), magister arabistyki, stypendystka Fulbrighta w Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS) na John Hopkins University; kierowniczka projektu Bliski Wschód i Afryka Północna w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych; autorka i redaktorka publikacji takich jak m.in. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec aktorów w konflikcie arabsko-izraelskim: między Bushem a Obamą (2009) czy Still awake: the beginnings of Arab democratic change (2012); komentowała i analizowała wydarzenia międzynarodowe m.in. na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej”, LeMonde.fr oraz EUObserver.

Termin naboru mija 5 lutego 2014. 
Liczba miejsc ograniczona. 
Udział w seminarium jest bezpłatny.

Pozostałe seminaria semestru letniego, na które obowiązują zapisy do 5 lutego:
prof. KAZIMIERZ FRIESKE → Socjologia demaskatorska 
prof. JERZY HAUSNER → Kultura i rozwój 
prof. EWA ŁĘTOWSKA → Jak prawo (nie) działa i dlaczego? 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij