Miasto

Debata: Wszystko, czego nie chcielibyście wiedzieć o Kongu

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Johna Mpalizy prowadzone przez Beatę Szulęcką.

14 maja (wtorek), godz. 19.00 – w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16, II p. odbędzie się otwarta debata „Wszystko, czego nie chcielibyście wiedzieć o Kongu” z udziałem Johna Mpalizy, uchodźcą i aktywistą na rzecz praw człowieka z Demokratycznej Republiki Konga.

Prowadzenie: Beata Szulęcka.

We wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga trwa wyniszczający konflikt o władzę nad zasobami naturalnymi tego kraju. Prowincje Kivu i Katanga znajdują się pod nieustanną kontrolą zbrojnych grup, walczących o władzę nad lokalnymi kopalniami, a zachodni potentaci technologiczni wdrażają projekty sprawiedliwego handlu, mające na celu pacyfikację regionu. Aktywista z DRK, John Mpaliza opowie o aktualnych problemach społecznych, politycznych i gospodarczych tego zasobnego kraju – jednego z najbiedniejszych państw Afryki.

Strefa WolnoSłowa zaprasza na cykl spotkań z Johnem Mpalizą Balagizi, uchodźcą i aktywistą na rzecz praw człowieka z Demokratycznej Republiki Konga. To okazja do poznania losów Afryki i Demokratycznej Republiki Konga oraz spotkania z człowiekiem, który mówi w imieniu ludzi, którym zabrano głos i prawo do samostanowienia o sobie.

29 lipca 2012 r. John Mpalizą Balagizi rozpoczął marsz z Reggio Emilia we Włoszech do Brukseli, gdzie dotarł we wrześniu i spotkał się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Wystąpił jako rzecznik ofiar wojny z lat 1998-2003, w której wyniku zginęło 6 mln ludzi, a jej skutki – konflikty społeczne, przemoc i bieda – trwają do dziś. Do jego marszu do Brukseli przyłączyło się wielu europejskich artystów i intelektualistów solidaryzujących się z kongijskim społeczeństwem, wśród nich artyści z Teatro dell’Argine i Strefy WolnoSłowej, którzy przygotowali razem we wrześniu 2012 w Theatre de Poche w Brukseli spektakl „Walking Shadows”, którego inspiracją stał się marsz Johna i wydarzenia w Demokratycznej Republice Konga.

Artyści razem, jako marsz „Footprints of Europe”, nadal walczą o zmianę. Protestują przeciwko milczącemu przyzwoleniu europejskich rządów na eksploatację ekonomiczną zasobnej w krzem Demokratycznej Republiki Konga przez międzynarodowe koncerny.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij