Miasto

Debata: Ruchy protestu – radykalne czy banalne?

Po filmie "Rewolucja non-stop"

15 maja, czwartek, godz. 18.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe

W języku polskim i angielskim.

Wstęp wolny. Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans poprzedzający wydarzenie.

W ostatnich latach agencje prasowe i media społecznościowe pełne są doniesień o kolejnych protestach. Niektóre z nich przeradzają się w większe ruchy obywatelskie, które przejdą do historii, jak indignados czy occupy, o wielu z nich wie tylko nieliczna grupa najbardziej zainteresowanych, bądź dotkniętych poruszanym przez organizatorów tematem. I choć coraz większą rolę w życiu społecznym odgrywa komunikacja cyfrowa, to z jakichś powodów ludzie nadal wychodzą na ulicę, by wspólnym głosem wyrażać swoje racje. Co zatem łączy Hiszpanów z Plaza del Sol, Egipcjan z Placu Tahrir czy Ukraińców z demonstracji na Majdanie? Co jest celem protestów? Obalenie dyktatorów, jak w Arabskiej Wiośnie, czy też walka z rynkiem finansowym (Occupy) lub koncernem paliwowym (Occupy Chevron)? Na czym polega różnica między protestem, nieposłuszeństwem obywatelskim a rewolucją? Czy istnieją uniwersalne recepty na sukces? Czy im głośniej, tym lepiej? Do jakich wzorców odwołują się Polacy? Czy w dobie cyfryzacji przetrwa potrzeba i konieczność „wychodzenia na ulicę”?

Uczestnicy:
Ahmed Zaino – bohater filmu Rewolucja non-stop, Syria
Mariya Ivancheva – socjolożka i antropolożka, członkini kolektywu Social Center Xaspel i New Left Perspectives, Bułgaria
Małgorzata Maciejewska – Instytut Socjologii UWr, Inicjatywa Pracownicza

Moderator:
Dawid Krawczyk – klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu jest partnerem debat podczas wroclaskiej edycji festiwalu Planete+


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij