Miasto

Debata: Miastokracja | Odzyskać miasta

Debata z udziałem Joanny Erbel i Tomasza Leśniaka. Prowadzenie: Maciej Gdula.

Uniwersytet Krytyczny | Miastokracja | Odzyskać miasta

Goście: Joanna Erbel (Partia Zieloni), Tomasz Leśniak (Porozumienie Ruchów Miejskich)
Prowadzenie: Maciej Gdula

15 października, środa, godz. 18.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Czy do polityki nowe zbliża się od strony miasta? W nadchodzących wyborach na prezydentów dużych polskich miast startują osoby związane z ruchami miejskimi. Wnoszą do publicznej dyskusji nowe tematy, wrażliwość i styl. Po tych wyborach polska polityka może już nigdy nie być taka sama.

Spotkanie z kandydatką na prezydentkę Warszawy – Joanną Erbel – i kandydatem na prezydenta Krakowa – Tomaszem Leśniakiem – poprowadzi Maciej Gdula.

Joanna Erbel – urodzona w Warszawie, kandydatka Partii Zieloni na prezydentkę Warszawy, liderka miejska, publicystka, socjolożka miasta. Należy do inicjatywy Otwarty Jazdów. Pełnomocniczka obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej “Stop podwyżkom cen biletów ZTM”, w ramach której w 2013 r. zebrano i złożono ponad 20 tys. podpisów pod wnioskiem o powrót do cen biletów z 2012 r. Członkini Rady ds. budżetu partycypacyjnego przy Prezydentm.st. Warszawy tworzącej ramy stołecznego budżetu partycypacyjnego. Członkini Należy do Kongresu Ruchów Miejskich. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat przestrzeni publicznej. Mieszka na Mokotowie. Po mieście porusza się zawsze na rowerze.

Tomasz Leśniak – Krakowianin, kandydat na prezydenta Krakowa. Socjolog i działacz społeczny. W ostatnich kilku latach współtworzył ruch przeciwko cięciom w krakowskiej oświacie i likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury. Pomysłodawca i koordynator inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, której głównym celem była organizacja referendum lokalnego w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Absolwent Instytutu Socjologii UJ i Department of Government University of Essex. W pracy naukowej zajmuje się problematyką polityki edukacyjnej. W Radzie Miasta zajmie się przede wszystkim kwestiami oświaty – będzie walczył o przywrócenie publicznych stołówek szkolnych, zmniejszenie liczebności klas oraz wdrożenie długofalowego programu budowy przedszkoli. Zamierza też walczyć o nowe instrumenty partycypacji mieszkańców.

Maciej Gdula – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i badaniem systemu klasowego. Badał i popularyzował teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. W swoich badaniach nad klasami koncentrował się na wzroście roli klasy średniej jej związkach z instytucjami państwowymi i publicznymi. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne (2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą). Wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych.
 

______

Kolejne spotkanie cyklu: 3.12.

______

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij