Miasto

Czy nasz świat zmierza prosto do piekła? Premiera „Dobrego Trolla” Jasia Kapeli

Czy nasz świat zmierza prosto do piekła?

3 czerwca 2015, środa, godz. 20.30, Barka (nad Wisłą), Warszawa

Czy jeszcze za naszego życia będziemy mieli wyjątkową przyjemność odtańczyć radosny taniec na zgliszczach cywilizacji białego człowieka? Czy zmian klimatycznych nie da się już zatrzymać? Czy migranci przyjdą po nasz socjal z nożami w zębach? Czy media, dalej ogłupiając społeczeństwo, spłoną w pierwszej kolejności? Czy internet odbiera nam zdolność odczuwania empatii? Czy będzie wojna? A może będzie fajnie? Czy trolling może być dobry? Czy uratuje świat? A może to tylko gimnazjalna prowokacja i rak internetu?

O tym wszystkim i o nowej powieści Jasia Kapeli Dobry troll będą rozmawiać:
Jaś Kapela (autor),
Kazimiera Szczuka (krytyczka literacka i feministka),
Jarosław Ostaszkiewicz (reżyser, znany lepiej jako Wielki Brat),
Marcin Zaród (popularyzator nauki).
Spotkanie poprowadzi Dominika Sitnicka.

Jaś Kapela – poeta, pisarz i felietonista, członek zespołu Krytyki Politycznej, ostatnio pisze głównie o globalnym ociepleniu na stronie globalweatherstations.com, ale znacie go stąd, że zgłosił do prokuratury Rafała Ziemkiewicza za obrażanie papieża. „Dobry troll” to jego trzecia powieść.

Jarosław Ostaszkiewicz – Wszechstronny reżyser teatralny i telewizyjny, producent telewizyjny oraz wykładowca akademicki. Tworzył programy i formaty telewizyjne dla głównych nadawców telewizyjnych w Polsce i poza jej granicami: TVP1; TVP2; TVP Info; Polsat; TVN; Puls; TV4; K1 (Grupa Inter/Ukraina); Channel 4; Arte. W Teatrze Muzycznym w Gdyni reżyserował i współtworzył libretta dla, między innymi: Opery paranoicznej – Ojciec Matka Jan Maria Klatkiewicz (napisanej wspólnie z D. Brzóską Brzóskiewiczem) czy Kompot 0’6 (napisany wspólnie z T. Tymańskim, na podstawie libretta B. Rychtera i J. Kofty).  Jako twórca i producent formatów telewizyjnych był zaangażowany we wszystkie polskie edycje programu Big Brother oraz w edycję ukraińską. Pracował przez 12 lat w międzynarodowej korporacji medialnej Endemol, gdzie był odpowiedzialny za produkcję, reżyserię i nadzór nad kontentem formatów telewizyjnych. Debiutował w Programie 2 TVP, gdzie reżyserował program „Dzyndzylyndzy”, tworzony wspólnie m.in. z T. Tymonem Tymańskim; P. Paulusem Mazurem; D. Brzóską Brzóskiewiczem oraz W. Stammem. Obecnie prowadzi zajęcia: Teatr w Nowych Mediach na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Kazimiera Szczuka – historyczka literatury, krytyczka literacka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i Kongresu Kobiet, członkini Krytyki Politycznej. Uczennica Marii Janion. Pracuje w Zespole Gender i Literatura Instytutu Badań Literackich PAN, wykłada na Gender Studies IBL PAN. Wydała książki „Kopciuszek, Frankenstein i inne” (2001), „Milczenie owieczek” (2004), współautorka „Dużej książka o aborcji” (2011), a także wywiadu rzeki „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię” (2012), „Janion. Transe – traumy – transgresje. 2: Profesor Misia” (2014). Prowadziła programy w TVP i TVN, między innymi „Dobre książki”, „Pegaz”, teleturniej „Najsłabsze ogniwo” i program o książkach „Wydanie drugie poprawione”.

Marcin Zaród – z wykształcenia fizyk, z zawodu popularyzator nauki i socjolog. Specjalizuje się w badaniu społecznych skutków przemian naukowych oraz recepcji nauki w społeczeństwie. Członek łódzkiego klubu Krytyki Politycznej. Nie lubi Lacana i powieści Jasia Kapeli.

Dominika Sitnicka – dużo czasu spędza w internecie. Gdy nie ma wifi, czyta książki.

Opis książki

Ta książka może obrazić wszystkie twoje uczucia religijne. Przed lekturą skonsultuj się z księdzem lub katechetą!

Czuję się jakbym sam napisał tę książkę.
Marek Raczkowski, rysownik

Arcydzieło!
Rafał Werczyński, były szef komunikacji Pudelek.pl

Nie chcielibyście go spotkać na swojej drodze. On was zapewne też nie. Bezczelny, chamski, nielubiany. Zawzięty troll, którego największą pasją jest wkurzanie ludzi. Kłamie, manipuluje, krzywdzi i sieje chaos. A wszystko to wyłącznie dla zabawy. Ale czy na pewno? Choć trolling okazuje się być pokupnym towarem na rynku, a główny bohater odnosi zawrotny sukces medialny i staje się przedsiębiorcą oraz celebrytą, to nie wszystko idzie po jego myśli. Na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy nie rozumieją żartów, co z czasem może doprowadzić do tragedii. W swojej najnowszej powieści znany warszawski imprezowicz obnaża życie mieszczańskiej klasy średniej, udowadnia, że nasza planeta umiera oraz obnaża absurdy religii i prawdziwe oblicze Jana Pawła II, ale przede wszystkim bezczelnie wyszydza i piętnuje brak poczucia humoru naszego społeczeństwa. Czytając, trudno przestać się śmiać.

Matronat/Patronat: Art&Business, replika, Magazyn SZUM, Magazyn HIRO, Codziennik feministyczny, Pride

Kup ksiązkę

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij