Miasto

Czego uczą nas rewolucje? – film i rozmowa

Pokaz filmu „Powrót na plac Wolności” oraz dyskusja z udziałem m.in. Przemysława Witkowskiego.

Pokaz filmu Petra Loma i Torstena Grude będzie doskonałą okazją, aby przyjrzeć się sytuacji w Egipcie dwa lata po rewolucji, stanowiącej część Arabskiej Wiosny. Zastanowimy się nad współczesną rolą rewolucji – w jaki sposób możemy ją definiować, jakie znaczenie ma dla zmiany społecznej i czy świadomi jesteśmy konsekwencji, jakie może spowodować. Film Powrót na Plac Wolności jest jednym z najnowszych komentarzy w kwestii dzisiejszej roli zmian, które niesie za sobą rewolucja.

Zainicjowane 25 stycznia 2011 roku na tytułowym Placu Wolności (plac Tahrir) zdarzenia doprowadziły do obalenia rządów prezydenta Hosniego Mubaraka. Petr Lom i Torsten Grude postanowili sprawdzić jak wygląda Egipt rok po rewolucji. Na przykładzie jednostkowych historii pokazują, jak wielkie zrywy społeczno-polityczne wpływają na losy pojedynczych obywateli. Poznajemy m.in. chłopaka, który doznał poważnych obrażeń w trakcie protestów oraz dziewczynę odrzucaną przez konserwatywne społeczeństwo z uwagi na udział w rewolucji.

W dyskusji po filmie będziemy komentować obecną sytuację w Egipcie, zastanawiać się nad wpływem niedawnej rewolucji na życie Egipcjan, a także spróbujemy postawić pytania o rolę nowych mediów w tych protestach. Zapytamy również o to, do jakiego stopnia w Polsce identyfikujemy się (i powinniśmy się utożsamiać) z systemową walką w odległych zakątkach świata. Czy wydarzenia w Egipcie można porównać do wydarzeń, które miały miejsce w Europie wschodniej pod koniec lat 80.? Czy za naszym zainteresowaniem trudną sytuacją w innych regionach świata podążają jakieś faktyczne działania? Zastanowimy się także nad innym – niż tylko polityczno-ekonomicznym – wymiarem rewolucji. Czy działania rewolucyjne – tu na przykładzie Egiptu – są w stanie zainicjować jakiekolwiek zmiany społeczne lub kulturowe?

Dyskusję poprowadzi Tomasz Sikora (Radio Wrocław), a udział w rozmowie wezmą: Łukasz Medeksza (komentator sytuacji w Egipcie), Przemysław Dudziński (filmoznawca i kulturoznawca) oraz Przemysław Witkowski (dr nauk politycznych, aktywista, poeta, członek Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu).

25 kwietnia, czwartek, godz. 20.00, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

WSTĘP: 12 PLN

—-

Na AFD „MovieWro” zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Instytucja Kultury „Odra-Film”, Urząd Marszałkowski Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Media Desk Polska oraz Against Gravity, organizator festiwalu Planete+ Doc, którego druga wrocławska edycja już w dn. 12-19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij