Miasto

Co z narkotykami? Pokaz filmu i wykład

W wojnie z narkotykami nigdy nie chodziło o same narkotyki.Pokaz filmu „Dom, w którym mieszkam” oraz spotkanie z Justyną Drath.

W wojnie z narkotykami nigdy nie chodziło o same narkotyki. Pokaz filmu Dom, w którym mieszkam  (The House I live in) oraz spotkanie z Justyną Drath (nauczycielką, redaktorką serwisu www.narkopolityka.pl). 

piątek, 7 czerwca, godz. 19.00, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, Cieszyn

O filmie:

Dom, w którym mieszkam (The House I live in) to krytyczna analiza amerykańskiej polityki narkotykowej, bezlitośnie punktująca wszystkie jej absurdy i niekonsekwencje. Film pokazuje, że szkody wojny z narkotykami wpływają na losy jednostek i całych społeczności, bo polityka bazująca wyłącznie na wymiarze sprawiedliwości prowadzi tylko do masowego osadzania w więzieniach. Wcale nie poprawia zdrowia ani bezpieczeństwa publicznego użytkowników narkotyków i osób nie korzystających z substancji psychoaktywnych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Sama wojna z narkotykami kosztuje rokrocznie amerykańskich podatników co najmniej 51 miliardów dolarów. To dokładnie 168 dolarów przypadające na jedną kobietę, jednego mężczyznę lub jedno dziecko w USA – są to koszty wojny z narkotykami na szczeblu państwowym lub stanowym, nieuwzględniające kosztów lokalnych lub niepoliczalnych, jak bezrobocie lub niedostępność edukacji.

Reżyseria: Eugene Jarecki

Produkcja: Charlotte Street Films, USA, 2012 / 110′

Nagrody i wyróżnienia:

2012 Transatlantyk – Audience Award

2012 Sundance Film Festival – Grand Jury Prize – Best US Documentary

2012 Sheffield Doc/Fest

2012 AFI/Discovery Silverdocs

Eugene Jarecki – twórca filmowy, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Jego ostatni film Regan, prezentujący życie i dziedzictwo 40 prezydenta Stanów Zjednoczonych, otrzymał wiele pozytywnych recenzji po premierze na festiwalu Sundance i telewizji HBO z okazji 100 urodzin Regana. W 2010 roku Jarecki pracował wspólnie z Morganem Spurlockiem i Alexem Gibneyem jako reżyser filmu dokumentalnego inspirowanego książką Freakonomics. Wcześniej zrealizował też film krótkometrażowy Move Your Money, nawołujący Amerykanów, by wycofali swoje oszczędności z banków, które w powszechnym przekonaniu są za duże, by upaść, a przenieśli je do banków społecznych. Obraz ten był bardzo popularny w internecie, przez pierwsze 3 tygodnie obejrzało go ponad 7 milionów ludzi, niektórzy zaufali przekazywanym treściom i zdołało zabezpieczyć swój majątek. W 2006 roku filmem Why we fight zdobył główną nagrodę na festiwalu Sundance, obraz eksplorujący to, jak militaryzm osłabia politykę zagraniczną i obronną Stanów Zjednoczonych. Jerecki jest również obserwatorem politycznym, zajmującym się polityką międzynarodową. Regularnie pojawia się w programach publicystycznych na FOX News, CNN, BBC World czy publikuje w New York Times, Washington Post.

Więcej informacji o potrzebie zmiany globalnej polityki narkotykowej w serwisie narkopolityka.pl. Oficjalna strona internetowa filmu: www.thehouseilivein.org 

—-

Partnerem cyklu pokazów filmu jest Festiwal Watch Doc organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.  

Wsparcie: Open Society Foundation

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij