Miasto

Co robi państwo, żeby promować czytelnictwo?

Joanna Kluzik-Rostkowska, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Gauden, Beata Chmiel, Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska

Ten artykuł pochodzi z archiwum Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.
**

 

23 września, środa, godz. 18.00, Bar Studio, PKiN, Pl. Defilad 1 Warszawa

Co robi państwo, żeby promować czytelnictwo? Plany, realizacje, perspektywy

Goście:
Joanna Kluzik-Rostkowska – ministra edukacji narodowej
Małgorzata Omilanowska – ministra kultury
Grzegorz Gauden
– dyrektor Instytutu Książki
Beata Chmiel – przedstawicielka Obywateli Kultury

Prowadzenie: Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska

W Polsce od trzech lat działa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany przez Ministerstwo Kultury – od tego roku do realizatorów dołącza także Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym samym czasie toczy się spór o kształt Ustawy o Książce. Czy te działania pozwolą Polsce wyjść z czytelniczego dołka? Czy realnie polepszą możliwości pracy bibliotekarzom, księgarzom, pisarzom i wydawcom?

Pretekstem do rozmowy i punktem odniesienia w naszej debacie będzie książka Szwecja czyta. Polska czyta pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

O książce:

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny! W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10-13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu? Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce?

Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Wśród rozmówców m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Roman Chymkowski, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson, a o historycznym podłożu różnic między polskim a szwedzkim czytelnictwem pisze dr Maja Chacińska.

Więcej o książce:
http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/szwecja-czyta

Partnerami publikacji są Ambasada Szwecji i Instytut Książki.
Książkę objęły patronatem Radio TOK FM, TVP Kultura i Enter The Room.

Organizatorzy spotkania: Krytyka Polityczna i Ambasada Szwecji

Notki o gościach i prowadzących:
Joanna Kluzik-Rostkowska – dziennikarka, polityk, od 2013 ministra edukacji narodowej. Od 1989 pracowała jako dziennikarka „Tygodnika Solidarność”. W 1992 rozpoczęła pracę w „Expressie Wieczornym”, gdzie była m.in. zastępczynią kierownika działu krajowego i reportażu oraz kierowniczką działu reportażu. Od 1996 dziennikarka działu krajowego i politycznego tygodnika „Wprost”. W latach 2001–2004 była zastępczynią redaktorki naczelnej tygodnika „Przyjaciółka”. W 2007 ministra pracy i polityki społecznej, od 2005 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, posłanka na Sejm VI i VII kadencji, była przewodnicząca klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.

Grzegorz Gauden – dziennikarz prasowy i radiowy, od lutego 2008 roku – dyrektor Instytutu Książki. W czasach Solidarności redaktor naczelny dziennika „Wiadomości Dnia” i „Obserwatora Wielkopolskiego”, tygodnika Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 internowany (uwolniony w lipcu 1982), w latach 1982-93 na emigracji w Szwecji. Do roku 2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” i prezes wydawnictwa Presspublica.

Beata Chmiel – menedżerka kultury i analityk mediów, m.in. założycielka i redaktorka naczelna wielkonakładowego dwutygodnika „Ex Libris”, twórczyni i dyrektorka Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy i programu literackiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Obecnie Pełnomocniczka Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. Badań i Rozwoju. Członkini Polskiego PEN Clubu. Odznaczona honorową odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jedna z inicjatorek i animatorek ruchu społecznego Obywatele Kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współprzewodnicząca Zespołu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM.

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. W latach 2006 – 2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Strona internetowa: www.katarzynatubylewicz.pl

Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka, aktywistka miejska, promotorka książek; członkini zespołu Krytyki Politycznej, współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, członkini zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie; absolwentka Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN; pracuje w Wydawnictwie Krytyki Politycznej; pisze dla Dziennika Opinii o prawach kobiet, sprawach społecznych, czytelnictwie i kulturze.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij