Miasto

Co najbardziej szkodzi polskim pisarzom?

Debata z udziałem Sylwii Chutnik, Kai Malanowskiej, Krzysztofa Tomasika, Joanny Laprus-Mikulskiej, Andrzeja Karpowicza

22 września, wtorek, godz. 18.00, Bar Studio, PKiN, Pl. Defilad 1 Warszawa

Co najbardziej szkodzi polskim pisarzom? Kryzys czytelnictwa, kryzys na rynku wydawniczym, czy źle skonstruowane umowy?

Goście: Sylwia Chutnik, Kaja Malanowska, Krzysztof Tomasik, Joanna Laprus-Mikulska, Andrzej Karpowicz

Prowadzenie: Katarzyna Tubylewicz i Agata Diduszko-Zyglewska

Zapraszamy na debatę o sytuacji polskich pisarzy i pisarek – o ich sukcesach i problemach, o perspektywie wydawców, meandrach prawnych i perspektywach na przyszłość.
Pretekstem do rozmowy i punktem odniesienia w naszej debacie będzie książka Szwecja czyta. Polska czyta pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

O książce:
Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie.

W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10-13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu?

Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce?

Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Wśród rozmówców m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Grzegorz Gauden, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson, a o historycznym podłożu różnic między polskim a szwedzkim czytelnictwem pisze dr Maja Chacińska.

Partnerami publikacji są Ambasada Szwecji i Instytut Książki.
Książkę objęły patronatem Radio TOK FM, TVP Kultura i Enter The Room.

Więcej o książce: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/szwecja-czyta

Notki o gościach i prowadzących:

Sylwia Chutnik – pisarka, laureatka Paszportu Polityki (2008), trzykrotnie nominowana do Literackiej Nagrody NIKE, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa, autorka takich książek jak „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Cwaniary”, „W krainie czarów”.

Kaja Malanowskapisarka, biolożka, nominowana do Paszportów Polityki (2012) oraz do Literackiej Nagrody NIKE (2013), autorka książek: „Drobne szaleństwa”, „Patrz na mnie, Klaro!”, „Mgła”.

Krzysztof Tomasikpublicysta, biografista, badacz polskiego homoseksualizmu, autor głośnych książek „Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku” (2008) oraz „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”, redaktor zbioru PRL-owskich reportaży „Mulat w pegeerze” (2011).

Joanna Laprus-Mikulskadziennikarka, wydawczyni, promotorka literatury i kultury czytania. Pracowała wcześniej jako redaktor naczelna miesięczników literackich „Bluszcz” i „PAPERmint. Magazyn o książkach” i była jurorką Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach. Obecnie przewodniczy jury Nagrody Literackiej „Gryfia”. W wydawnictwie Świat Książki zajmuje się opieką nad polskimi tytułami i wyszukiwaniem nowych literackich talentów.

Andrzej Karpowiczprawnik, adwokat, współzałożyciel kancelarii Juris. Prowadzi wykłady i szkolenia dla redaktorów książek i prasy. Jest autorem książek: „Autor-Wydawca. Poradnik prawa autorskiego”, „Poradnik ludzi twórczych”, „Poradnik prawa autorskiego dla uczelni artystycznych”. Zajmuje się głównie ochroną własności intelektualnej.

Katarzyna Tubylewicz pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. W latach 2006 – 2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Strona internetowa: www.katarzynatubylewicz.pl

Agata Diduszko-Zyglewskadziennikarka, aktywistka miejska, promotorka książek; członkini zespołu Krytyki Politycznej, współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, członkini zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie; absolwentka Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN; pracuje w Wydawnictwie Krytyki Politycznej; pisze dla Dziennika Opinii o prawach kobiet, sprawach społecznych, czytelnictwie i kulturze. 

Organizatorzy spotkania: Krytyka Polityczna i Ambasada Szwecji.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij