Miasto

Cieszyn, 29 lutego: Czy szkoły będą likwidowane?

Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie zaprasza na debatę, dotyczącą powodów oraz skutków likwidacji szkół na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz całej Polski, z udziałem wiceprezesa ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego i rzeczniczki prasowej ZNP Magdaleny Kaszulanis, które odbędzie się w środę, 29 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Świetlicy (ul. Zamkowa 1, Cieszyn).

Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" zaprasza na debatę dotyczącą powodów oraz skutków likwidacji szkół na terenie Śląska Cieszyńskiego oraz całej Polski, która odbędzie się w środę, 29 lutego o godz. 18.00. Podczas spotkania omówiona zostanie również nowa propozycja Związku Nauczycielstwa Polskiego Pakt dla Edukacji

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński i rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Prowadzenie: Agnieszka Muras

Z całej Polski docierają głosy oburzenia związane z zamykaniem placówek oświatowych wszystkich szczebli. Jedną z najgłośniejszych spraw była likwidacja Technikum Elektronicznego w Bytomiu. Także w Skoczowie głośno wyrażano  sprzeciw wobec likwidacji szkół, a w Cieszynie miały miejsce konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Przedszkola nr 1. Dzięki interwencji mieszkańców  oraz decyzji  radnych w niektórych miastach udaje się powstrzymać plany likwidacji placówek edukacyjnych, ale czy wszędzie i na jak długo? 

„Racjonalizacja” kosztów, jak często określa się likwidacje bądź przekształcanie szkół, przeważnie nie przynosi pozytywnych zmian, a cięcia w zakresie oświaty są najmocniej odczuwalne w dalszej perspektywie czasowej. Polityka oświatowa z kolei powinna być długofalowym, przemyślanym działaniem mającym na celu zapewnienie uczniom jak najwyższej jakości kształcenia. Inwestowanie w edukację przynosi w konsekwencji lepsze warunki życia całego społeczeństwa. 

Pakt dla edukacji, który będzie omawiany podczas spotkania, to dokument, który jest wyraźnym głosem środowiska oświatowego i akademickiego  zawierający wskazówki dla władz dotyczące nie tylko prowadzenia placówek oświatowych, ale i całościowego podejścia do polityki oświatowej. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij