Miasto

Cieszyn, 27 lutego: Obywatele facebook’a

  Czy jeśli nie śpisz to znaczy, że jesteś online?  Jak obecnie angażować się w działanie i czy konieczne jest do tego „wylogowanie się”? 

27 lutego, poniedziałek, godz. 16.00, Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie 

Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" zaprasza w poniedziałek, 27 lutego o godz. 16.00 na spotkanie wokół raportu
Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści w formatach cyfrowych.

Czy jeśli nie śpisz to znaczy, że jesteś online? Motto raportu „Młodzi i media" oddaje sytuacje młodych ludzi, dla których naturalnym środowiskiem życia jest sieć wirtualna. Możemy to lubić lub nie, ale portale społecznościowe, komunikatory czy filmy online stały się ważnym elementem życia  oraz „współ-działania”. Młodych oburza kiedy nie dostrzega się, że ściąganie piosenek czy książek to także uczestnictwo w kulturze. Czy w tej sytuacji protest przeciwko ACTA stanowi dla nich cel sam w sobie czy raczej wyraża niezgodę na ograniczanie wolności. Pociąga to kolejne pytania między innymi o to, jak obecnie angażować się w działanie i czy konieczne jest do tego „wylogowanie się”?

 Podczas spotkania przedstawiony zostanie nowy raport „Obiegi Kultury – społeczna cyrkulacja treści”, w którym udostępnione zostały wynika badań, dotyczące aktywności kulturalnej za pośrednictwem sieci oraz „współ-działania” młodych w wirtualnej przestrzeni. Porozmawiamy o tym, czym jest dla młodzieży z Cieszyna wolność w sieci i otwarta kultura. 

Prowadzenie:  Anna Cieplak (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie)

 O raporcie Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści w formatach cyfrowych 

 "To nie jest raport o piractwie 

 Nasze badanie nie jest badaniem piractwa. Wolimy mówić o społecznej wymianie treści cyfrowych i ich nieformalnym obiegu. Jeżeli w Internecie chcemy szukać ‘piratów‘, to ich tam znajdziemy. W badaniu pokazujemy jednak, że ci sami ludzie, których w debacie publicznej nazywa się ‘piratami’ są też miłośnikami książek, muzyki i kina. A także najlepszymi klientami przemysłów kultury.  

O projekcie
 

 Raport ‘Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści’ stawia pod znakiem zapytania obraz świata kultury niszczonego przez ‘piratów’ poprzez nielegalne ściąganie i kopiowanie muzyki, filmów i książek. Przeprowadzone przez zespół badaczy z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska badanie pokazuje, że granice między legalnymi a nielegalnymi obiegami kultury są płynne i często niezdefiniowane, bo internet rozwija się szybciej, niż legislacja. 
Pomijając telewizję, Polacy aż trzykrotnie częściej korzystają z kultury w sposób nieformalny niż formalny (odpowiednio 39% i 13%) – pożyczając sobie książki, oglądając filmy online lub ‘ścigając’ pliki z Sieci. Co zaskakujące, to właśnie te osoby które najczęściej ‘zdobywają’ treści kulturowe za pośrednictwem internetu również najczęściej kupują książki w księgarni, są klientami sklepów muzycznych i najczęstszymi bywalcami seansów kinowych.
Publikowany raport po raz pierwszy pokazuje nieformalny kontekst uczestnictwa Polaków w kulturze i podważa powtarzaną często tezę, że internet zabija kulturę." 

Autorzy raportu:  Mirosław Filiciak, Justyna Hofmokl, Alek Tarkowski 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij