Miasto

Cieszyn, 17 kwietnia: Kino Zaangażowane. Niedokończony film

Projekcja Niedokończonego filmu w reżyserii Yaela Hersonskiego w ramach cyklu Kina Zaangażowanego z Planete Doc. 17 kwietnia, wtorek, godz. 19.00, Świetlica KP "Na Granicy" w Cieszynie

Zapraszamy we wtorek 17 kwietnia o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" (ul. Zamkowa 1, Cieszyn) na projekcję Niedokończonego filmu w reżyserii Yaela Hersonskiego w ramach cyklu Kina Zaangażowanego z Planete Doc. 

O filmie:
W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.

Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy’ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a „normalne” życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów. Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego.
Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze. „Przechodziłam obok trupów, ale ich nie zauważałam. Nie byłam w stanie niczego poczuć. Jestem szczęśliwa, że dziś mogę płakać, że dziś jestem człowiekiem.” mówi jedna z rozmówczyń.

[opis dystrybutora]


Krok po kroku, ze spokojem, twórcy obnażają kłamstwo totalitarnej – w tym przypadku goebbelsowskiej – propagandy, pracowicie, precyzyjnie konfrontując źródła i relacje dotyczące tytułowego filmu nakręconego przez hitlerowców w warszawskim getcie.Tomasz Jopkiewicz, „Kino”


Niedokończony film to jeden z najbardziej przerażających i perfidnych projektów artystycznych w historii kina.Jaga Kolawa, „Dziennik Gazeta Prawna”


Unikatowy dokument, który udowadnia filmową manipulację, a jednocześnie poprzez zmanipulowane obrazy przywraca pamięć o życiu w warszawskim getcie. Paweł T. Felis, „Gazeta Wyborcza”

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – MFF Berlinale

2010 – Nagroda za „Najlepszy montaż” na FF Sundance

2010 – Best International Feature Award na Hot Docs w Toronto

2010 – Nagroda za „Najlepszy scenariusz” na Silverdocs w Waszyngtonie

2010 – Nagroda dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”, Nagroda Van Leer i Nagroda Forum Ocalania Audio-wizualnej pamięci na FF Jeruzalem

2010 – udział w konkursie głównym Millennium Award na 7. Planete Doc Review w Warszawie 

2010 – Nominacja do Izraelskiej Nagrody Filmowej

2010 – Nominacja do Nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”

Niedokończony film/A Film Unfinished

Reżyseria: Yael Hersonski 

Produkcja: Niemcy, Izrael 2009, 88 min.

Pokaz współorganizowany z dystrybutorem filmu Against Gravity.


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij