Miasto

Cieszyn, 16 stycznia: Seminarium Krytyczne

Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie zaprasza na cykl seminariów krytycznych, które mają miejsce w każdy poniedziałek o godz. 18.00 w siedzibie Świetlicy (ul. Zamkowa 1, Cieszyn).

Serdecznie zapraszamy! 

Czy facebookowicz może być zbawiony? Dlaczego Terminator ma znaczenie dla polityki, tej prawdziwej polityki? Dlaczego powinniśmy nienawidzić Lacana, żeby móc go zrozumieć? Do czego przydaje się matematyka w filozofii? Z czego naprawdę śmieje się Slavoj Žižek? Czy intelektualiści mają jeszcze coś ciekawego do powiedzenia? Dlaczego współcześni ekonomiści to zdrajcy? 
Pewien działacz z byłej NRD, otrzymał dobrze płatną posadę w głębi Związku Radzieckiego. Wiedząc o cenzurowaniu listów postanowił, razem z przyjaciółmi, że jeżeli treść listu będzie prawdziwa, to napisze go czerwonym atramentem, jeżeli fałszywa, to niebieskim. 
Po kilku miesiącach jego znajomi otrzymują list napisany czerwonym atramentem tej treści:
Wszystko jest tutaj wspaniałe. Mam wielkie mieszkanie, półki uginają się pod ciężarem towarów, pogoda jest cudowna, a dziewczyny najpiękniejsze na świecie. Jedyne czego tutaj nie można zdobyć, to niebieski atrament.
To nie jest tak, że współczesność nie niesie ze sobą żadnych problemów, my tylko jeszcze nie znaleźliśmy języka, żeby je odpowiednio nazywać.

Dlatego zapraszamy wszystkich, dosłownie wszystkich, na cotygodniowe seminaria. Będziemy zdawać odpowiednie pytania, będziemy starali się zidentyfikować prawdziwe problemy, słowem – proponujemy spotkania wokół tekstów największych współczesnych intelektualistów i badaczy dla każdego, kto nie boi się myśleć niezależnie. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij