Miasto

Calisia.pl: „W Polaku siedzą pan i cham”

W Kaliszu ruszył Klub Miłośników Książki "Czytaj z nami". Na calisia.pl ukazała się relacja z pierwszego spotkania.

W niedzielę członkowie Klubu Krytyki Politycznej, pedagodzy i pozostali zebrani miłośnicy książek dyskutowali o tekstach wybitnych intelektualistów zebranych w zbiorze zatytułowanym „Kim są Polacy”.

[…] – Problem Polaka współczesnego polega na tym, że w nim siedzi ten pan i ten cham, którzy toczą ze sobą walkę. Raz wychodzi jeden raz drugi – stwierdził Arkadiusz Pacholski.

Mocują się w nas dwie tożsamości – ta chłopska i ta szlachecka. Tak naprawdę tożsamość polska została skonstruowana przez demokrację szlachecką i my ją przyswajamy. Jednak w większości jesteśmy dziećmi chamów i próbujemy się utożsamiać z kultura, która tak naprawdę nie jest naszą kulturą. My jako chłopi, którzy nie utworzyliśmy żadnej kultury na miarę kultur chłopskich na zachodzie Europy. W konsekwencji musimy mocować się z kompleksem i odtwarzać nie naszą opowieść czym jest Polska. Stąd biorą się nasze problemy z mobilizacją społeczną. Z tym, że nie potrafimy współtworzyć i kreować wspólnot – dodał Igor z Klubu Krytyki Politycznej.

Całą relację przeczytać można na: calisia.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij