Miasto

Bunt miast

Spotkanie wokół książki Davida Harveya "Bunt miast". Goście: Adam Ostolski, Borys Cymbrowski, Maciej Szlinder, Paweł Wyszomirski. Prowadzenie: Łukasz Moll. 20 czerwca, Rebel Garden.

Spotkanie wokół książki Davida Harveya Bunt miast.

20 czerwca, środa, godz. 17.00, Klubokawiarnia Rebel Garden, al. Gen. J. Ziętka 7, przy wejściu do Ogrodu Zoologicznego

Czy problemy, jakie trapią polskie miasta, możemy umieścić w globalnej perspektywie, nieodłącznej od dynamiki kapitału? Jak przeciwstawić się takim zjawiskom jak prywatyzacja i degradacja przestrzeni publicznej; upadek lokalnych wspólnot; deficyt tanich, dostępnych mieszkań; polityka cięć w edukacji, opiece, transporcie, czy świadczeniach socjalnych? Jakiego rodzaju kategorię „dobra wspólnego” można dziś przeciwstawić polskim samorządowcom, którzy kierują miastem jak przedsiębiorstwem? Czy polskie miasta dorobią się własnych, silnych ruchów miejskich, takich jak Occupy?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dyskusji. Zapraszamy miejskich aktywistów i aktywistki, przedstawicieli środowisk akademickich i tych, którzy w zaczarowanym świecie konsumpcji czują się jeszcze obywatelami i obywatelkami.

W dyskusji panelowej udział wezmą:
– dr Adam Ostolski (socjolog, filozof, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, felietonista tygodnika „Przekrój”, członek zespołu „Krytyki Politycznej” i partii Zieloni 2004)
– dr Borys Cymbrowski (socjolog, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego, członek Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku)
– Maciej Szlinder (filozof, socjolog, doktorant na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek redakcji „Praktyki Teoretycznej” i „Fundacji ZaCzyn”)
– Paweł Wyszomirski (aktywista miejski z Katowic, portal www.naszaprzestrzen.pl)

Prowadzenie: Łukasz Moll (politolog, student na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, członek Rady Krajowej partii Zieloni 2004 i „Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku”)

Organizatorzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Klub Krytyki Politycznej na Śląsku i Zielony Instytut

Czytaj wywiad Michała Sutowskiego z autorem książki Bunt miast, Davidem Harveyem.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij