Miasto

Bestiariusz ekonomiczny | Geometria w służbie ekonomii

Seminarium Uniwersytetu Krytycznego prowadzone przez Jędrzeja Malko

Uniwersytet Krytyczny | Bestiariusz ekonomiczny | Geometria w służbie ekonomii

Prowadzenie: Jędrzej Malko

27 października, wtorek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Co mają wspólnego umowa o transatlantyckiej strefie wolnego handlu i liczenie diabłów na główce od szpilki w średniowieczu?

W XIII i XIV-wiecznej Francji i Anglii doświadczenie dynamicznej wymiany rynkowej zaczęło kruszyć ówcześnie dominujący statyczny obraz świata. Świat składający się z pewników ruszył z posad a ostre podziały na prawdę i fałsz oraz grzech i zbawienie zaczęły się zacierać. Progresywnym teologom do uporządkowania zmieniającej się rzeczywistości posłużyły nowe kategorie proporcjonalności i geometrii, które od tego czasu zadomowiły się w zachodnim dyskursie ekonomicznym i politycznym.

Na pierwszym spotkaniu cyklu Bestiariusz ekonomiczny postaramy się zrekonstruować średniowieczne korzenie naszego myślenia o procesach gospodarczych i zastanowić nad tym, w jaki sposób determinują one współczesną debatę o ekonomii politycznej.

_________

Jakie motywy, figury oraz struktury myślenia dominują w myśleniu ekonomicznym? Do jakich mitów odwołują się ekonomiści by legitymizować swoje poglądy? Jakie niewypowiedziane założenia aksjologiczne kształtują proponowane przez nich rozwiązania? W trakcie seminarium rozmawiać będziemy o historii myśli ekonomicznej, tropiąc genealogie panoszących się w niej bestii, takich jak homo economicus, equilibrium czy niedobór. Perspektywa ta pozwoli lepiej zrozumieć współczesną debatę na temat gospodarki a także dostrzec, że nawet pomiędzy pozornie bardzo odległymi od siebie szkołami ekonomicznymi istnieje wiele fundamentalnych zbieżności.

Jędrzej Malko – dziennikarz, badacz historii dyskursów ekonomicznych, analityk Fundacji Kaleckiego, absolwent European Graduate School i doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej. W 2016 ukaże się jego książka Economics and Its Discontents.

________

Kolejne spotkania cyklu:
24.11: Państwo. Czy Adam Smith był socjalistą?
22.12:
Rynek: maszyna czy zwierzę?
19.01:
Ekonomia niedoboru. | Gość: dr Bartosz Kuźniarz

Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij