Miasto

Babcia z KPP. Komunistki w historii…

Spotkanie wokół "Ulicy cioci Oli" w ramach cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych "Feminaria".

12 czerwca, środa, godz. 18.00, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 144, Warszawa

W dyskusji udział wezmą:

Aleksandra Domańska, Magdalena Grabowska, Olga Soporowska-Wojtczak, Anna Zawadzka

Prowadzenie: Agnieszka Mrozik

Krewni należący do partii komunistycznej przed wojną i/lub po jej zakończeniu to współcześnie jeszcze większe tabu niż krewni służący w czasie wojny w oddziałach Wehrmachtu. Pamięć o nich jest w rodzinnych biografiach zatarta, ich istnienie przemilczane, a jeśli się o nich wspomina, to ze wstydem, strachem, niechętnie. Szczególnie, gdy chodzi nie o szeregowych działaczy, ale o osoby z tzw. partyjnej góry, na których temat społeczeństwo ma „wyrobiony” pogląd.

Książka Aleksandry Domańskiej Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki (2013) staje się impulsem do rozważań, jak dziś mówić o komunist(k)ach – prywatnie i publicznie. Jak o nich mówią dzieci i wnuki? Czy wybielają pamięć o nich, czyszcząc tym samym kartę własną i rodziny? Czy szukają dla nich usprawiedliwienia? A może starają się ich zrozumieć? Czy pamięć prywatna, splatając się z publiczną, jest skazana na reprodukowanie współcześnie dominującego dyskursu antykomunistycznego? Czy jest w stanie go ominąć, wyjść poza niego, rozsadzić go?

Równie ważne będzie dla nas pytanie o to, gdzie w historii komunizmu jest miejsce dla kobiet. Kim były kobiety zaangażowane w komunizm? Dlaczego stawały się komunistkami i co miała do tego płeć? Jaka była ich pozycja w ruchu i w partii? Co zrobiły dla „kwestii kobiecej”? Czy współczesny ruch kobiecy w Polsce jest zainteresowany „wydobyciem ich z milczenia”?

Wstęp wolny.

Na spotkanie zaporaszają Fundacja Gender Center, Instytut Badań Literackich PAN oraz Krytyka Polityczna. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij