Miasto

Artyści zmieniają Cieszyn

W środę, 15 kwietnia, ruszają pierwsze działania w ramach projektu „Włącz kulturę!”. Do Cieszyna przyjedzie Elżbieta Jabłońska, artystka, która będzie rozpoznawać śródmieście za pomocą narzędzi sztuki.

Poza Elżbietą Jabłońską przez najbliższe dwa lata pojawi się w mieście jeszcze ok. 12 osób, które w ramach rezydencji artystycznych będą prowadzić działania, happeningi, ingerencje oraz tworzyć instalacje w przestrzeni śródmieścia Cieszyna. Głos osób mieszkających i pracujących w centrum będzie dla nich najważniejszy. Wielu z zaproszonych gości związanych jest z Kolonią Artystów w Gdańsku. Sylwester Gałuszka, prezes Fundacji Kolonia Artystów i Mikołaj Jurkowski nakręcą video art o śródmieściu Cieszyna przy udziale społeczności lokalnej m.in. dzieci i młodzieży z O!Świetlicy Krytyki Politycznej.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Śródmieście to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.

W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów będą odbywać się też regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3 w Cieszynie. Młodzi ludzie poznają sztukę współczesną oraz sami będą tworzyć obiekty i inicjować akcje w przestrzeni miejskiej. Do tej pory dzieci uczęszczające do świetlicy zajmowały się już problemami śródmieścia uczestnicząc w przygotowaniach m.in. słuchowiska czy święta ulicy Głębokiej.

Elżbieta Jabłońska zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Urodziła się w 1970 roku. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.
(za: http://culture.pl/pl/tworca/elzbieta-jablonska)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy:

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px