Miasto

Artyści zmieniają Cieszyn

W środę, 15 kwietnia, ruszają pierwsze działania w ramach projektu „Włącz kulturę!”. Do Cieszyna przyjedzie Elżbieta Jabłońska, artystka, która będzie rozpoznawać śródmieście za pomocą narzędzi sztuki.

Poza Elżbietą Jabłońską przez najbliższe dwa lata pojawi się w mieście jeszcze ok. 12 osób, które w ramach rezydencji artystycznych będą prowadzić działania, happeningi, ingerencje oraz tworzyć instalacje w przestrzeni śródmieścia Cieszyna. Głos osób mieszkających i pracujących w centrum będzie dla nich najważniejszy. Wielu z zaproszonych gości związanych jest z Kolonią Artystów w Gdańsku. Sylwester Gałuszka, prezes Fundacji Kolonia Artystów i Mikołaj Jurkowski nakręcą video art o śródmieściu Cieszyna przy udziale społeczności lokalnej m.in. dzieci i młodzieży z O!Świetlicy Krytyki Politycznej.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Śródmieście to zarówno obszar z ogromnym potencjałem (zabytkowe, urokliwe uliczki, łączące rynek ze wzgórzem zamkowym i przejściem granicznym), jak i zmagający się z licznymi problemami, które powinny być rozwiązywane nie tylko przy pomocy narzędzi artystycznych. Tutaj wyraźnie widać mankamenty polityki miejskiej, w tym problemy z odpowiednim zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi czy polityką czynszową, które wpływają m.in. na sytuację lokalnych przedsiębiorców, co rzutuje na kondycję całego miasta. Dlatego artyści będą nie tylko tworzyć projekty artystyczne i instalacje, ale przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, odkrywać problemy i możliwości zmiany w obszarze centrum Cieszyna.

W ramach projektu Włącz kulturę poza działaniami artystów będą odbywać się też regularne warsztaty artystyczno-edukacyjne organizowane przez Zespół Świetlicy Krytyki Politycznej dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy i Gimnazjum nr 3 w Cieszynie. Młodzi ludzie poznają sztukę współczesną oraz sami będą tworzyć obiekty i inicjować akcje w przestrzeni miejskiej. Do tej pory dzieci uczęszczające do świetlicy zajmowały się już problemami śródmieścia uczestnicząc w przygotowaniach m.in. słuchowiska czy święta ulicy Głębokiej.

Elżbieta Jabłońska zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Urodziła się w 1970 roku. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.
(za: http://culture.pl/pl/tworca/elzbieta-jablonska)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij