Miasto

Artyści wobec Majdanu – dyskusja w MSN

Rozmowa z Żanną Kadyrową, Mykolą Ridnym, Ladą Nakonieczną, Oleksijem Radynskim i Tomasem Rafą.

W ramach cyklu spotkań z artystami organizowanego wokół aktualnej wystawy kolekcji „W niedalekiej przyszłości”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na rozmowę z Żanną Kadyrową, Mykolą Ridnym, Ladą Nakonieczną, Oleksijem Radynskim i Tomasem Rafą zatytułowaną „Artyści wobec Majdanu”.

29 kwietnia, wtorek, godz. 18.00,  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

Zaostrzająca się sytuacja polityczna na Ukrainie po raz kolejny zmusza do zadania starego pytania o powinności artysty wobec społeczeństwa. Jaka jest rola twórcy wobec zagrożenia wolności, swobód obywatelskich, a nawet życia? Co sztuka może zrobić dla Ukrainy? Jak artyści i instytucje kultury mogą pomóc opozycjonistom Euro Majdanu efektywnie bronić swojej niezależności w sytuacji przymusu i ogólnego zagrożenia? Jak my Polacy możemy wesprzeć Ukrainę w zmianie starego porządku? A przede wszystkim, na jakich podstawach budować nowy?

Wydarzenia takie jak 7. Berlin Biennale pokazują, że artyści dawno już sprzeciwili się wyznaczaniu granic, za którymi kończy się sztuka. Coraz częściej przemawiają z perspektywy obywateli biorących na siebie odpowiedzialność za rzeczywistość, która ich otacza. Przez praktykę dokumentalną, akty obywatelskiego nieposłuszeństwa, gotowość działania i bycia na linii frontu dają przykład tego, jak można wyjść poza własny, jednostkowy interes i działać na rzecz społeczeństwa. Określając się jako badacze, dziennikarze i świadkowie, praktykują to, co Hannah Arendt nazwała „rdzeniem obywatelstwa”: prawem do posiadania praw. Broniąc rzeczywistości przyjmują w niej aktywną rolę twórcy i obywatela.


Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij