Miasto

Alternatywne sposoby mówienia o przemocy

Spotkanie z artystą i prezentacja filmu wideo pt. Visual excercises I

Świetlica Krytyki Politycznej w ramach swoich 5. urodzin zaprasza na spotkanie z artystą wizualnym Piotrem Bujakiem. Spotkanie i rozmowę poprzedzi prezentacja filmu wideo pt. Visual excercises I.


Środa, 19 listopada, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Zamkowa 1, Cieszyn


Prowadzenie: Joanna Wowrzeczka
 

Pojęcie „przemocy” w języku polskim jest dość intrygującym przypadkiem. Przemoc fizyczna, przemoc symboliczna, przemoc psychiczna, dyskryminacja, terror, agresja, frustracja, potrzeba zadawania bólu i metody uzasadniania tej potrzeby oraz inne patologie o podobnej proweniencji są co prawda powszechne w dyskursie humanistycznym niemniej żadną miarą nie zwalnia to z zasadności powtarzania rozmów podejmujących te i pokrewne wątki.


Główną ideą spotkania w Krytyce Politycznej będzie przyjrzenie się strategiom, postawom i sposobom przepracowywania takich tematów przy użyciu narzędzi charakterystycznych dla sztuki nowoczesnej, gdyż ta ma realny potencjał aby wpłynąć na to jak rzeczona przemoc może być rozumiana. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście dzisiejszej rzeczywistości, kiedy odradzają się tendencje sankcjonujące i usprawiedliwiające użycie siły

 

O filmie:

Visual excercises I to 30 minutowy film wideo w bezpośredni sposób odnoszący się do materii o której jest powyższy paragraf. Jest to pierwsza część z większego cyklu o tym samym tytule.

 

O artyście:

Piotr Bujak (ur. 1982r.) – artysta wizualny. Używa różnych mediów. Ukończył San Francisco Art Institute (wychowanek Lynn Hershman) i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka w San Francisco i Krakowie. Określa siebie jako artystę-badacza zajmującego się uprawianiem nauki poprzez sztuki audiowizualne.  

Wydarzenie organizowane jest w ramach 5. urodzin Świetlicy Krytyki Politycznej oraz finansowane przez European Cultural Fundation. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij