Miasto

AfryKamera – Festiwal Filmów Afrykańskich

Po raz ósmy we Wrocławiu w dniach 23-27 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym zagości Afrykamera.

W tym roku premierowo wyświetlone zostaną filmy: Połówka żółtego słońca w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktora nominowanego do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena Zniewolony: 12 Years a Slave oraz znakomity blok dokumentów, wśród których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs Kryjówka diabła (Devil’s Lair) w reżyserii Riaan’a Hendricksa (RPA).

Wśród tegorocznych tematów przewodnimi będą: kino nigeryjskie – wytwór prężnego przemysłu filmowego w jednym z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata oraz blok Tęczowa Afryka – naświetlający sytuację środowisk LGBT.

Obok pokazów filmowych wrocławscy organizatorzy – Fundacja Human Project przygotowali liczne wydarzenia towarzyszące związane z bogatymi kulturami różnych krajów Afryki: wystawa zdjęć Dominiki Kustosz, warsztaty dla dzieci, slajdowisko, warsztaty tańca, fotografii podróżniczej oraz koncert prezentujący mieszankę samby, rytmów afro-brazylijskich czy jamajskiego funku i afrykamerowe afterparty w rytmach reggae.

Prezentowaniu polskim widzom afrykańskich filmów, jak i organizowaniu wydarzeń przyświeca jeden cel: przełamywanie stereotypów dotyczących tego wielobarwnego kontynentu i jego mieszkańców, stąd w programie również warsztaty dla seniorów Jak reagowac na rasizm? oraz warsztaty dla młodzieży: „Co ma północ do południa – globalne współzależności”.

23-27 kwietnia, środa-niedziela, w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu jest patronem wydarzenia.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij