Jakie są jednak perspektywy na nową „umowę społeczną” w Europie? Gościem Adama Ostolskiego jest Piotr Ostrowski, socjolog, badacz zbiorowych stosunków pracy i wiceprzewodniczący OPZZ.
„Stara umowa społeczna już nie działa” – ogłaszały niedawno europejskie związki zawodowe. Jakie są jednak perspektywy na nową „umowę społeczną” w Europie? Czy przyjęty niedawno Europejski Filar Praw Socjalnych to zbiór ogólników bez pokrycia czy realny krok w stronę Europy socjalnej? Czy swobodny przepływ osób osłabia czy wzmacnia pozycję pracowników? Dlaczego związkowcy z niektórych krajów popierają ideę europejskiej płacy minimalnej, a w innych są jej przeciwni? Co niedawne zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej oznaczają z punktu widzenia świata pracy?
Sprawdzamy to z Piotrem Ostrowskim, socjologiem, badaczem zbiorowych stosunków pracy i wiceprzewodniczącym OPZZ. Zaprasza Adam Ostolski.
**
Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta
**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy.
Podcast sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta oraz wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram