Fotorelacje

Weekend protestów w Warszawie [fotorelacja]

W weekend 14-16 lipca w wielu miastach odbyły się protesty przeciwko przyjętym przez Sejm i Senat ustawom o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych oraz przeciwko projektowi zmian w Sądzie Najwyższym.

W weekend 14-16 lipca w wielu miastach odbyły się protesty przeciwko przyjętym przez Sejm i Senat ustawom o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych oraz przeciwko projektowi zmian w Sądzie Najwyższym.

W Warszawie w piątkowy wieczór pod Sejmem protestowała grupa Obywateli RP. Na protest zareagowała policja. W sobotę pod Pałacem Prezydenckim odbyła się demonstracja zorganizowana przez partię Razem. „Jesteśmy tutaj, ponieważ zagrożone są fundamenty naszej demokracji: wolność i niezależność sądów oraz wolność i demokratyczność wyborów. Musimy tutaj być, ponieważ wiemy jak wygląda kraj, w którym tych wartości nie ma. Ja widziałam taki kraj z bardzo bliska – Białoruś. Widziałam sąd, który skazuje ludzi zgodnie z zamówieniami władzy. Zostałam skazana przez taki sąd na 10 dni aresztu za wznoszenie antypaństwowego okrzyku «Białoruś żyje». Tak działają sądy podległe władzy. Takie sądy możemy mieć za chwilę w Polsce. Widziałam sfałszowane wybory, niepilnowane urny wyborcze, niepoliczone głosy, dosypywane głosy i szefową Centralnej Komisji Wyborczej, która ogłaszała, że Aleksander Łukaszenka dostał 79 proc. głosów, frekwencja wyniosła 90 proc. i żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono. Nie ma odwołania od tych decyzji, jeżeli nie mamy niezależnych sądów. Jedynym odwołaniem staje się ulica” – mówiła na demonstracji Weronika Samolińska z Razem.

W niedzielę o 15 pod Sejmem odbyła się największa z demonstracji, zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji. W demonstracji uczestniczyły partie opozycji parlamentarnej, pozaparlamentarnej, organizacje społeczne, w tym feministyczne, LGBT. O 21 protestowano pod gmachem Sądu Najwyższego. Zgromadzeni pod sądem przyszli ze świecami. Część demonstrujących spod SN poszła pod Pałac Prezydencki.

Na protestach był Jakub Szafrański.

Jak to zrobić, zanim nas zatłuką

FOTORELACJA: ATAK NA SĄDY

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij