Miasto

Konferencja programowa związku zawodowego pracowników sztuki

Spotkanie programowe Komisji Środowiskowej Pracownicy Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza.

25-26 stycznia, sobota-niedziela, godz. 12.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II p.), Warszawa

Transmisja na żywo z zebrania komisji środowiskowej na stronie internetowej.

Artyści zrozumieli w ostatnich latach, że w większości są spychani na samo dno relacji ekonomiczno-społecznych. Stali się prekariuszami. Zjawisko to dotyczy poza samymi artystami także innych ludzi pracujących na niestabilnych zasadach w polu sztuki i kultury, bez regularnych dochodów, ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Świadomość nieefektywności mechanizmów wolnorynkowych, staje się coraz bardziej powszechna. Powstaje pytanie: jak skutecznie bronić swoich praw pracowniczych, socjalnych i ekonomicznych? Jak się skutecznie zorganizować?

W listopadzie 2013 z inicjatywy OFSW (Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej) powstała Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki w ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Krok ten był naturalną konsekwencją rozwoju działań zapoczątkowanych przez strajk artystów w 2012, gdyż umożliwił nam, zorganizowanie się na zasadzie stricte pracowniczej.

Nasza komisja jest pierwszym w Polsce związkiem zawodowym reprezentującym twórców oraz ludzi pracujących na rzecz kultury i sztuki, najczęściej pracujących bez stałego zatrudnienia. Kontekst związku zawodowego stwarza zdecydowanie szersze warunki do wypracowania skutecznych narzędzi w walce o prawa pracownicze i socjalne. Konferencja będzie zakończeniem fazy organizacyjnej i pierwszą okazją do przedyskutowania najważniejszych problemów, podejmowanych przez Komisję.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich członków jak i osoby zainteresowane działaniem komisji.

Ważne: Chcielibyśmy zwrócić się do was z prośbą o przygotowanie propozycji najważniejszych problemów dotyczących warunków pracy ludzi sztuki, którymi waszym zdaniem powinna zająć się komisja, cele zarówno długoterminowe jak i możliwe do osiągnięcia w krótszym okresie czasu. Chcemy by konkretne postulaty i cele zostały sformułowane podczas wspólnej dyskusji i zostały ujęte w uchwale programowej, którą przygotujemy. Statut Inicjatywy Pracowniczej oraz ustawa o związkach zawodowych, do wglądu dla zainteresowanych. Więcej o Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” na http://ozzip.pl/.


Korespondencję proszę kierować na adresy:
katarzyna.gorna[at]gmail.com, igor.stokfiszewski[at]krytykapolityczna.pl.

PROGRAM KONFERENCJI:

25 stycznia, SOBOTA
godz. 12.00 – 16.00 część I
1. przedstawienie założeń i sposobu działania IP – Jarek Urbański;
2. przedstawienie innych komisji środowiskowych i pracowniczych – przedstawiciele komisji środowiskowychł
3. przedstawienie historycznego rysu działań OFSW na rzecz włączenia artystów do powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego – Katarzyna Górna, Mikołaj Iwański;
4. wstępne przedstawienie obszarów problemów opracowane na podstawie przesłanych danych, które będą stanowić podstawę założeń programu komisji środowiskowej PS.

godz. 16.00 – 17.00
przerwa obiadowa

godz. 17.00 – 20.00 część II
1. dyskusja i omówienie obszarów problemów – moderowanie Igor Stokfiszewski;
2. wyłonienie poprzez głosowanie 3 najważniejszych obszarów działań długoterminowych i krótkoterminowych.

godz. 21.00
impreza integracyjna w barStudio (PKiN, Plac Defilad 1)

26 stycznia, NIEDZIELA
godz. 12.00 – 16.00 część III
1. podsumowanie głosowania z poprzedniego dnia i określenie założeń programowych komisji środowiskowej PS;
2. zasady organizacji pracy w komisji – wyłonienie funkcji potrzebnych dla działania komisji oraz wyłonienie grup roboczych ;
3. zgłoszenia kandydatów do funkcji i grup, wybory koordynatorów grup;
4. ogłoszenie listy kandydatów do funkcji komisji środowiskowej i zaproszenie do wyborów przez internet.

godz. 16.00 – 17.00
obiad

godz. 17.00 – 18.00
rozmowy indywidualne.

W czasie konferencji będzie serwowany obiad oraz kawa/herbata/woda dostępna przez cały czas trwania konferencji, ponieważ nie mamy jeszcze budżetu, będziemy więc wdzięczni o składkę na wyżywienie w wysokości 15 pln za dzień od osoby.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij