Kraj

Żyć czy zażywać?

Trzeba pamiętać, że istnieje grupa pacjentów, w przypadku których zawiodły przyczynowe metody leczenia bólu, a stosowanie silnych opioidów może znacznie poprawić ich jakoś życia.

Ciekawy artykuł w „Przewodniku lekarza” wskazujący na uprzedzenia związane ze stosowaniem opioidów w procesie leczenia bólu przewlekłego. Wśród lekarzy panuje ponoć opinia, że długotrwałe stosowanie leków opartych na opiatach prowadzi do uzależnienia, choć ciągle nie ma ten temat wiarygodnych danych, a obecnie uważa się, że wartość 10% realnie ocenia ryzyko jego wystąpienia. Przy czym trzeba pamiętać, że istnieje grupa pacjentów, w przypadku których zawiodły przyczynowe metody leczenia bólu, a stosowanie silnych opioidów może znacznie poprawić ich jakoś życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Autorzy przypominają, że pierwszoplanowym zadaniem lekarza jest przyniesienie ulgi w cierpieniu.

Dość humorystycznie za to brzmi przygotowana przez częstochowską policję  w centrum handlowym akcja „Żyj! Nie zażywaj!”. Być może, że to właśnie Galeria Jurajska jest zagłębiem tamtejszego problemu narkotykowego i happening pomoże licznie zgromadzonym młodym ludziom, ale raczej wygląda to na wydawanie pieniędzy na marketing zamiast na realne działania.

Z kolej w „Gazecie Wyborczej” można było przeczytać doniesienia z walki na różnych frontach legalności marihuany. W Holandii skazano właściciela jednego z największych coffeshopów, który jawnie nadużywał tamtejszej polityki tolerancji, co może się, według autora, przyczynić się w przyszłości do zaostrzenia prawa. Tak jakby każde nie przestrzeganie prawa musiało automatycznie skutkować jego zaostrzaniem. Natomiast w Kalifornii zebrano konieczną ilość podpisów, aby zostało przeprowadzone referendum w sprawie zalegalizowania sprzedaży. Zgodnie z przygotowaną ustawą dorosły powyżej 21 roku życia będzie mógł jednorazowo zakupić uncję marihuany. Przy czym nie będzie można jej palić w miejscach publicznych, ani w obecności dzieci, a poszczególne miasta i hrabstwa będę mogły zdecydować się nie wprowadzać sprzedaży w ogóle.

[Źródła: „Przewodnik Lekarza” 1.03.2010, „Życie Częstochowskie” 26.03.2010, „Gazeta Wyborcza” 27.03.10 i 29.03.10]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij