Kraj

Wypełnij ankietę dla użytkowników narkotyków

Global Drug Survey (Międzynarodowy Sondaż Narkotykowy) to jedno z największych na świecie i wiarygodnych źródeł informacji na temat trendów używania narkotyków.

Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja badania, podczas której na całym świecie zbierane są dane od użytkowników różnych substancji psychoaktywnych. W anonimowym wywiadzie poruszane są tematy z zakresu zdrowia, polityki, społeczeństwa, technologii, prawa karnego i lajfstajlu.

Projektujący ankietę on-line zapewnili respondentom anonimowość i poufność wywiadu. Gromadzą wyłącznie informacje, których udzielili respondenci, a dodatkowo jedynie czas zakończenia badania i numer epoc. Nie śledzą ani nie rejestrują numerów IP, rodzaju używanej przeglądarki i jej wersji, respondenci nie muszą podawać swoich danych osobowych.

W tym roku formularz ankiety został przetłumaczony na 10 języków, a zbieranie informacji rozpoczęło się 10 listopada w Australii i Nowej Zelandii, 15 listopada w Północnej i Południowej Ameryce oraz 17 listopada w Wielkiej Brytanii i krajach europejskich. Raport z zebranych danych zostanie opublikowany na początku czerwca 2015 roku, same dane wiosną analizować będą specjaliści zajmujący się narkotykami z rozmaitych perspektyw.

Tematy poruszane w badaniu to m.in.: stosowanie oleju konopnego, syntetyczna marihuana, kategorie estetyczne, czyli jak postrzegany jest ładny wygląd w kontekście zażywania narkotyków, zdolności kognitywne użytkowników, powody, dla których ludzie przestają używać narkotyków, jakie mają doświadczenia z rynkiem obrotu narkotykami typu Darknet czy Silk Road, co znaczy dla nich bezpieczne używanie narkotyków, jak korzystają z alkoholu czy tytoniu.

To już piętnasta edycja badania i, jak podkreślają przedstawiciele prowadzącej je organizacji, od samego początku przyświeca im idea, że akceptują fakt istnienia „ukrytej masy osób”, które używają substancji psychoaktywnych. Nie skupiają się na rządowych wytycznych czy tylko zagrożeniach dla zdrowia publicznego, lecz dążą do tego, by informować jak najszerzej o tym, w jakim zakresie konsumpcja substancji psychoaktywnych odnosi się do zmieniającej się rzeczywistości, czy może być ta wiedza w jakiś sposób użyteczna w bardziej ogólnym kontekście.

Organizatorzy sondażu silnie wspierają ideę redukcji szkód i zdają sobie sprawę, że spora część użytkowników substancji przyjmuje je tylko i wyłącznie z powodu przyjemności, jaką zyskują po zażyciu. A fakt ten w większości przypadków nie jest źródłem cierpienia i szkód w ich życiach. Podkreślają, że narkotyki mogą być szkodliwe, ale ryzyko ich szkodliwości może być znacznie złagodzone poprzez wprowadzenie różnych zdroworozsądkowych strategii jego ograniczania.

Zbierając informacje od użytkowników z całego świata dążą do ograniczania szkód, które narkotyki mogą powodować zarówno dla jednostek jak i społeczności. Starają się być przy tym szczerymi, i otwartymi na temat używania narkotyków, a uzyskaną wiedzą dzielą się z opinią publiczną. Ich działania nie podlegają też wpływom rządów czy sponsorów.

Przygotowywane przez tą niezależną organizację badawczą raporty z badań są uzupełnieniem dla innych istniejących źródeł danych o konsumpcji narkotyków na świecie, źródłem wiedzy dla organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym, aby mogły stać się lepiej przygotowane do projektowania optymalnych działań w celu poprawy zdrowia i kondycji osób zażywających narkotyków. Samo badanie ma też dostarczać nieskrępowanej przestrzeni i zmieniać postrzeganie narkotyków i ich użytkowników. Korzystający z opublikowanych rezultatów badań specjaliści mają możliwość zapewnienia wsparcia, informacji, edukacji i serwisów opieki medycznej, bazując na geograficznym podziale danych zebranych w badaniu.

Formularz online dostępny jest na stronie internetowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij