Kraj

Wiedeń: 53. posiedzenie CND otwarte

8 marca 2010 rozpoczęło się 53. posiedzenie Komisji ds. Środków Odurzających (Commission on Narcotic Drugs - CND). Więcej na blogu IHRA

8 marca 2010 rozpoczęło się 53. posiedzenie Komisji ds. Środków Odurzających (Commission on Narcotic Drugs – CND).

Komisja zajmie się przede wszystkim sposobami skutecznego uświadamiania o zagrożeniach wiążących się z nadużywaniem narkotyków, o tym, że uzależnienie od narkotyków jest chorobą oraz o wadze badań nad skutecznością obecnie stosowanych rozwiązań. [więcej]

Tuż przed ich otwarciem sesji, oenzetowski szef Biura NZ ds. Narkotyków i Przestępczości wskazał na najważniejsze problemy globalnej polityki narkotykowej. Zdaniem Antonio Maria Costy, podstawowym wyzwaniem jest dzisiaj sytuacja w krajach rozwijających się, gdzie dramatycznie brakuje zarówno dostępu do terapii, jak i skutecznych instrumentów kontroli przepływu narkotyków i lekarstw. Costa podkreślił konieczność ochrony biedniejszych społeczeństw przed „neokolonializmem uzależnienia”, wskazał jednak również, że priorytetem kontroli musi być zdrowie – najważniejsze jest upowszechnienia dostępu do leczenia oraz zapobieganie zakażeniom HIV. Rewersem skutecznych terapii uzależnień powinno być upowszechnienie, w zgodzie z pierwotnymi założeniami, dostępu do leków – państwa członkowskie powinny walczyć o to, by żadne społeczno-ekonomiczny czy kulturowe czynniki nie odbierały chorym szans na właściwe medykamenty. Problem w tym, że o ile uzależnieni na Zachodzie trafiają najczęściej do niezłych klinik, to ci w Trzecim Świecie – do więzienia. Często poddawani są torturom, skazywani na śmierć bądź zabijani przez szwadrony śmierci – zbyt często wyklucza się tych ludzi spod obowiązywania praw człowieka. Podsumowując ostatnie lata działalności CND, Costa podkreślił też wagę kwestię bezpieczeństwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej dla powodzenia racjonalnej polityki narkotykowej – takiej, która redukuje szkody najbardziej pokrzywdzonych (biednych plantatorów i konsumentów). Jej racjonalizacja w wielu krajach to ogromny sukces CND w ostatnich, ale będzie on zagrożony, jeśli nie zwiększy się nakładów na politykę narkotykową – możemy wówczas wrócić do fałszywego i szkodliwego sporu zwolenników świata wolnego od narkotyków ze zwolennikami świata wolnych narkotyków.

[Fotorelacja]

O bieżących wydarzeniach w ramach CND czytaj codziennie na blogu International Harm Reduction Association i International Drug Policy Consortium. Strona w języku angielskim.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij