Kraj

W Trójmieście ruszyła akcja Miasto Wciąga

To profilaktyczna akcja poświęcona problemowi narkotyków w klubach i dyskotekach.

W ramach akcji, udzielane są informacje jak reagować, jeśli goście klubu posiadają lub handlują narkotykami, i jak się zachować, jeśli ktoś poczuje się źle pod ich wpływem. Fundacja Inspiratornia, która jest realizatorem akcji, opracowała także mini poradnik, który opisuje dobre praktyki, jakie – będąc szefem klubu czy dyskoteki – warto stosować w codziennej pracy.

Miasto Wciąga jest kontynuacją zeszłorocznej akcji, realizowanej w Warszawie. To właśnie po poprzedniej akcji wiemy, że pomimo zakazów opisanych w  wielu regulaminach klubów – goście klubów, uczestnicy zabawy wnoszą narkotyki i używają ich na terenie klubu, podczas gdy pracownicy i  właściciel klubu najczęściej nic o tym nie wiedzą lub nie potrafią zareagować na problem – mówi pomysłodawczyni, Maja Ruszpel. – To problematyczne dla gospodarzy klubów. Stąd przygotowaliśmy dla nich specjalny poradnik, poświęcony temu, jak mają postępować, kiedy na przykład są świadkami używania narkotyków lub wiedzą, że na ich terenie dochodzi do handlu tymi środkami – dodaje.

Autorkami poradnika są Maja Ruszpel i Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia – od lat działające w obszarze prawa narkotykowego i profilaktyki. Mając na uwadze własne doświadczenia opracowały spis dobrych praktyk, w którym największy nacisk położyły na odpowiedzi na pytania, co robić w sytuacji, gdy ktoś jest pod wpływem narkotyków lub źle się poczuł po ich zażyciu.

Choć narkotyki w Polsce nie są legalne, to goście klubu, którzy ich użyli, nie są z punktu widzenia prawa przestępcami – mówi Agnieszka Sieniawska. – Warto o tym pamiętać. Szczególna uwaga należy się osobom, które źle się poczuły pod wpływem narkotyków gdyż zagrożenie zdrowia czy złe samopoczucie może przecież być niezauważone przez osoby towarzyszące i innych gości klubu. W takich sytuacjach zgodnie z regulacjami prawnymi szczególna odpowiedzialność leży po stronie właściciela lub kierownika klubu – dodaje Sieniawska.

Organizatorki akcji oferują również bezpłatne porady z zakresu profilaktyki i prawa, na życzenie, przesyłają dodatkowe materiały. Więcej o akcji na portalu Facebook oraz poprzez kontakt telefoniczny + 48 606 662 355 lub e-mail [email protected].

Akcja realizowana jest z funduszy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij