Kraj

Trzy wydumane problemy i jeden realny

Dziennikarze donoszą, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają do Polski kupować leki zawierające pseudoefedrynę, beztrosko nazywając ich narkomanami. Ciekawe, że Polacy kupujący i zażywający te same leki narkomanami nie są.

Łódzka „Gazeta Wyborcza” podaje za PAP-em wyniki, przeprowadzonych w Instytucie Medycyny Sądowej w Sewilli, badań nagłych zgonów, z których można wyciągnąć wnioski, że około 3% spośród nich związane było ze spożywaniem kokainy. Miałoby to dowodzić, że Europejczycy mają szczególny problem z tym narkotykiem. Jednak lektura artykułu źródłowego pokazuje, czego „Gazeta” nie zdecydowała się za PAP-em powtarzać. A postanowiła nie powtarzać, że badania te dotyczyły wyłącznie południowo-zachodniej Hiszpanii, więc ich proste transponowanie na resztę Europy jest zwykłym gdybaniem.

Z kolej katowicka „Gazeta” donosi, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają do Polski kupować leki zawierające pseudoefedrynę, beztrosko nazywając ich narkomanami. Ciekawe, że Polacy kupujący i zażywający te same leki narkomanami nie są. A przecież warto zauważyć, że leki zawierające pseudoefedrynę posiadają udowodnioną skuteczność w leczeniu objawów grypy, która to przypadłość, szczególnie w czasie zimy, nie powinna chyba specjalnie dziwić ani interesować policji. Być może po prostu łatwiej i taniej jest Czechom przejechać granicę, niż płacić za wizytę u lekarza, który wypisałby niezbędną receptę.

Natomiast niezastąpiony, w dziedzinie artykułów z tezą, „Wprost” poświecił stronę filmom o problemach dorastania, twierdząc, że przedstawianie patologii jest trendy. Ponieważ jednak analiza wymienionych w tekście filmów sprowadza się do zdań w rodzaju: „tytułowa bohaterka, piła, kradła, paliła, a w końcu zabiła”, można śmiało stwierdzić, że przedstawiona teza jest podobnie wnikliwa.

„Dziennik Polski” donosi o Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw, podczas którego każdy „pokrzywdzony czynami karalnymi będzie mógł skorzystać bezpłatnych dyżurów informacyjnych”, co cieszy. Ale każe zapytać: dlaczego tylko tydzień? Czy pomoc ofiarom przestępstw nie powinna przypadkiem trwać przez cały rok?

źródła: „Gazeta Wyborcza” Łódź, „Gazeta Wyborcza” Katowice, „Dziennik Polski” z 22.02.2010; „Wprost” nr 9/2010

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij