Kraj

Sprawdź ekspresowo, czy nie masz hifa

red.

Używasz substancji? Sprawdź raz na jakiś czas czy nie masz STD - takiej choroby, która latami, bezobjawowo może wyniszczać twój organizm.

Czasami wolimy o tym nie myśleć. Wizja wyszukiwania miejsca testowania, kolejek w poradni i niemiłej obsługi to kolejny powód odkładania w czasie sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Fundacja Edukacji Społecznej walczy z tymi niedogodnościami i proponuje bezpłatne, anonimowe szybkie testy na HIV, kiłę i wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV). Te innowacyjne w Polsce metody – badania trwającego nie dłużej niż 30 minut – fundacja rozpoczyna realizować w dwóch Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Warszawie.

Praktyka FES pokazuje, że ludzie najczęściej nie widzą, że w ich miejscowości można bezpłatnie i anonimowo wykonać badanie na HIV.

Zdarza się, że osoby przychodzące do nas na testy nie mogą uwierzyć, że badanie jest bezpłatne i anonimowe. Oprócz samego szybkiego testu czyli takiego, w którym materiał pobiera się jedynie przez nakłucie palca oferujemy również bezpłatne materiały edukacyjne oraz prezerwatywy. Wydaje się, że Warszawiacy wciąż nie są przyzwyczajeni do europejskich standardów. Serwis FES nie jest czymś wyjątkowym, po prostu jesteśmy nastawieni na człowieka. Naszym zadaniem jest, żeby test na HIV, kiłę czy HCV odbył się przy minimalnym stresie pacjenta, żeby czuł się on zaopiekowany, a w przypadku wyniku dodatniego nie był pozostawiony sam sobie – tłumaczy Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z FES.

Fundacja prowadzi również infolinię dla ludzi z całej Polski, gdzie w każdej chwili można zadzwonić i dowiedzieć, gdzie takie badanie można wykonać w innych częściach kraju. Mimo, że czasy kiedy HIV równało się AIDS już minęły wiele osób nadal ma psychologiczną blokadę przed badaniem. Mało kto wie, że po odebraniu dodatniego wyniku i zapisaniu się do poradni leki otrzymuje się bezpłatne. HIV to jedna z wielu przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która leczona nie wpływa na jakość naszego życia, można z nią bezpiecznie założyć rodzinę i doczekać się wnuków, ale trzeba wiedzieć o zakażeniu – dodaje Ankiersztajn-Bartczak.

Niestety w Polsce nadal 70% zakażonych osób żyje w nieświadomości, narażając siebie i innych. Temat HIV staje się coraz mniej medialny, rzadziej porusza się go w debacie publicznej, natomiast dane PZH pokazują, że z roku na rok w Polsce wykrywa się coraz więcej zakażeń u coraz młodszych ludzi.

Najbardziej przygnębiające są jednak dane dotyczące testowania na HIV kobiet w ciąży, taki test wykonuje niespełna 20% przyszłych mam, kiedy w Europie Zachodniej robią go prawie wszystkie ciężarne. W efekcie w 2015 roku w Polsce HIV wykryto u piątki niemowlaków, a u dwójki zdiagnozowano AIDS. Są to statystyki zbliżane do krajów afrykańskich, gdzie dostęp do opieki medycznej jest bardzo trudny, a terapia antyretrowirusowa często niedostępna. Ministerstwo Zdrowia w swoich rekomendacjach obliguje lekarzy ginekologów do proponowania badania na HIV na początku i na końcu ciąży, w rzeczywistość robi to zaledwie co dziesiąty lekarz.

Z testowaniem się na HIV czy kiłę jest dużo trudniej trafić do ludzi niż np. z mammografią albo cholesterolem, możliwość bezpłatnych testów na choroby weneryczne nie będzie raczej pierwszą informacją, którą przekażą sobie sąsiadki podczas spotkania w osiedlowym sklepiku. Dlatego kluczowe jest zaangażowanie opinii publicznej, a także znanych osób, które dadzą dobry przykład testując się publicznie na HIV, tak jak ostatnio zrobił to np. Książe Harry – Agata Kwiatkowska z FES.

Punkty FES, gdzie zrobisz szybkie badania na HIV:

ŚRÓDMIEŚCIE: Al. Jana Pawła II 45A przy Diagnostyce, I piętro w pawilonach (nad Ziko Apteką).
Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00

URSYNÓW: ul. Nugat 3 przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00 oraz środy, piątki i soboty w godzinach: 10:00 – 14:00.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.