Kraj

Premiera Encyklopedii polskiej psychodelii Kamila Sipowicza

To pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie.

Co zażywał Mickiewicz, a co inni wieszcze? Czy pogańscy Słowianie ćpali więcej niż chrześcijańscy? Jak wiele polska i światowa kultura zawdzięcza substancjom psychodelicznym? Czy psychodeliki są niebezpieczne dla kapitału?  A ty skąd miałeś te grzybki? I czemu się ze mną nie podzieliłeś?

Encyklopedia polskiej psychodelii to pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie. Kamil Sipowicz odkrywa nieznane fakty, przywołuje zapomniane epizody z życia artystów i pisarzy, zagłębia się w słowiańską tradycję. Wszystko to ilustruje barwnymi cytatami i reprodukcjami.

Porzuć wszelką nadzieję, o czytający, rozchylając karty tej książki. Poznasz to, czego w szkole nie uczą, bowiem uczyć nie mogą. Substancjalność dziesiątek dzieł, często znanych od dawna, nabierze przy lekturze Encyklopedii całkiem nowego znaczenia!
Piotr Rypson, krytyk sztuki

Nurt polskiej psychodelii nie jest wcale zjawiskiem peryferyjnym, które zbyć można wzruszeniem ramion albo wygodnie przemilczeć, obejmuje bowiem twórczość artystów mało znanych, ale też postaci na wskroś przyswojone i kanoniczne. Warto przeczytać tę książkę choćby z tego jednego powodu: by dowiedzieć się, że to, co przez kulturę wyparte, okazuje się niejednokrotnie tej kultury podstawą, jednym z jej źródeł, a przynajmniej ważkim dopełnieniem.
Jerzy Jarniewicz, krytyki literacki

Niestety to genialne kompendium wiedzy na temat powinno być wstrzyknięte domózgowo 460 posłom i kilkudziesięciu tysiącom nieświadomych.
Michał Wiśniewski, wokalista Ich Troje

Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Publikował m.in. w „Jazzie”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Przekroju”, „Playboy’u” i „Gazecie Wyborczej”. Debiutował jako poeta w 1983 w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w „Twórczości”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. Opublikował też książki Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, Hipisi w PRL-u oraz album Czy marihuana jest z konopi?. Trylogia Sipowicza (Hipisi w PRLu, Czy marihuana jest z konopi?, Encyklopedia polskiej psychodelii) z czasem ma zamiar zastąpić trylogię Sienkiewicza.

Publikacja dostępna od 1 kwietnia 2013.

Książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej dostępne są w cenie promocyjnej w Świetlicach Krytyki Politycznej w Warszawie, Trójmieście, Łodzi i w Cieszynie oraz w księgarni internetowej KP, a także w sieciach Empik i Matras, sklepie internetowym Merlin.pl, Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa oraz dobrych księgarniach na terenie całej Polski.
Dystrybutorzy: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk, OSDW Azymut, Matras, Platon

Książka ukazuje się przy wsparciu Open Society Foundations.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij