Kraj

Pomaluj usta i pokaż swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV #pozytywni

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS.

Dołącz do POZYTYWNYCH! Weź czerwoną szminkę, pomaluj sobie usta, zrób selfie i umieść je 1 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS na Instagramie lub Facebooku – koniecznie z hashtagami#pozytywni #mamytowekrwi. W ten sposób dołączasz do plejady gwiazd, które już wsparły akcję manifestując swój pozytywny stosunek, pozbawiony jakichkolwiek uprzedzeń do osób żyjących z HIV.

Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Ada Fijał, Weronika Książkiewicz, Beata Sadowska, Marta Wierzbicka, Krzysztof Czeczot, Łukasz Jakóbiak, czy Michał Baryza to tylko niektóre nazwiska polskich Gwiazd, które zamanifestowały swoje wsparcie i solidarność z osobami zakażonymi HIV. Wszyscy razem wystąpili w ekscytującej sesji zdjęciowej autorstwa Zuzy Krajewskiej.

Kluczowym elementem zdjęć są pomalowane na czerwono usta szminką Viva Glam, z której całkowity dochód przekazywany jest na walkę z AIDS we wszystkich częściach świata. Nasi Pozytywni przez czerwone usta wyrażające sprzeciw wobec stygmatyzacji osób zakażonych HIV. Natomiast specjalna limitowana edycja koszulek #POZYTYWNI przygotowana dla Projektu przez H&M, jest wyrazem solidarności i wsparcia wobec osób żyjących z HIV. Międzynarodowymi ambasadorami MAC AIDS FUND są m.in.: Elton John, Mary J. Blige, Shirley Manson. Wszystko to w ramach VII edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Projekt Test, orgaznizowanej przez Fundację Edukacji Społecznej oraz Scenę Garnizon.

Osoby żyjące z HIV w Polsce mają dostęp do najbardziej specjalistycznej opieki medycznej realizującej światowe standardy leczenia zakażenia. Dzięki lekom antyretrowirusowym HIV nie odbiera im lat życia i mogą mieć zdrowe dzieci. Medycyna poradziła sobie z tym zakażeniem a społeczeństwo? Ludzie żyjący z HIV to osoby, które bardzo mocno starają się ukryć fakt swojego zakażenia. Często nawet przed najbliższymi, bo boją się odtrącenia i oceny. Stygmatyzacja i dyskryminacja tej grupy społecznej wiąże się w dużej mierze z brakiem podstawowej wiedzy Polaków o tym jak przenosi się HIV. Nieuzasadniony lęk wpływ na codzienne relacje z osobami seropozytywnymi – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej (FES).

Na tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS i XXI Konferencję „Człowiek Żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” odbywającą się w dn. 1-2 grudnia w Mariocie Fundacja zaprosiła wyjątkową kobietę, światową aktywistkę mieszkającą w Szewcji Ophelią Haanyama Orum – autorkę książki „Ophelia’s Journey”. Jej życie, działalność społeczna i wsparcie, które daje kobietom żyjącym z HIV na całym świecie jest bardzo potrzebne również w Polsce.  To już kolejna wizyta Ophelii w Polsce. Kilka miesięcy temu spotkała się z kobietami seropozytywnymi w ramach warsztatu, który organizowaliśmy w Warszawie. Zaskoczyło ją negatywne podejście niektórych kobiet do leków i leczenia antyretrowirusowego – mówi Prezes FES. – Mówiła wtedy: Jestem szczęśliwa, że w Polsce i Zambii leki są dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje. Jednak nie rozumiem, że niektóre osoby żyjące  z HIV przerywają przyjmowanie leków w takim kraju jak Polska, gdzie nie trzeba iść 40 kilometrów, aby otrzymać miesięczną porcję leków, tak jak w mojej wsi w Lunchu, w Zambii. Osoby żyjące z HIV w mojej wsi muszą IŚĆ 4 godziny albo i dłużej aby dostać swoje leki i robią to. Dla mnie leki antyretrowirusowe to nie jest wybór. Bez nich na pewno już by mnie tu nie było i nie widziałabym dorastania moich dzieci.

Częścią tegorocznej edycji Projektu jest spektakl teatralny. Pozytywni to wyjątkowa sztuka, komediodramat podejmująca trudne ale codzienne problemy życiowe różnych, wydawałoby się mniejszościowych grup. Jednak widz w trakcie sztuki pozna historie których dylematy życiowe mogą dotyczyć każdego. To sztuka dająca ważny, pozytywny przekaz. O takiej myślałam od lat i spotkałam wyjątkowych artystów, którzy w pełni zaangażowali się w walkę z wykluczeniem społecznych – mówi Agata Kwiatkowska, autorka kampanii.

Spektakl #pozytywni można gościnne obejrzeć w Teatrze Imka:

30.11.2015 godz.19:00 GALOWA PREMIERA

01.12.2015 godz.19:00
02.12.2015 godz.19:00
08.01.2016 godz.19:00
09.01.2016 godz.19:00

W lutym  2016 roku spektakl POZYTYWNI przeniesiony zostanie na nowo otwartą SCENĘ  GARNIZON na warszawskim Mokotowie w Al. Niepodległości 141.

5.02.2016 – godz.19:00
6.02.2016 – godz.19:00
7.02.2016 – godz.19:00

Bilety do nabycia: www.ebilet.pl, www.sollus.pl, www.teatr-imka.pl

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij