Kraj

Polska awansuje na kokainowej mapie świata

Awans Polski na kokainowej mapie świata, związek między psychozą a paleniem marihuany, skręty za 29,99$ i konsultacje społeczne wokół legalizacji marihuany w Urugwaju.

Wzrósł przemyt kokainy do Polski

W 2012 r. do Polski wwieziono rekordową ilość kokainy. Tylko w pierwszym półroczu 2012 r. celnicy przechwycili ponad 72 kg kokainy, podczas gdy w całym 2011 r. blisko 9,5 kg. O sprawie informuje „Rzeczpospolita”.
Kokaina jest luksusowym narkotykiem, sprzedawanym najczęściej w klubach dużych miast. Cena na czarnym rynku nie spada poniżej 150 zł za gram. Sprzedaż kokainy przynosi wysokie dochody także dzięki mieszaniu jej z różnymi dodatkami. Pozwala to podwoić objętość sprzedawanego produktu. Niestety, kupujący go, nie ma najczęściej pojęcia, że kupuje narkotyk z nieznanymi dodatkami, szkodzący zdrowiu. Kilkukrotny wzrost ilości przemycanej kokainy w stosunku do 2011 r. wskazuje na zwiększenie popytu na tę substancję. Polska w 2012 r. awansowała z kraju tranzytowego na docelowy.

Palenie marihuany zwiększa ryzyko pojawienia się psychozy u nastolatków

Informację podało pismo „Addiction”. Według badań przeprowadzonych na grupie 3,8 tys. australijskich nastolatków ryzyko ponownego pojawienia się psychozy jest większe u osób, które doświadczały już wcześniej jej objawów, a obecnie palą marihuanę. Badania wykazały, że im młodszy użytkownik, tym większe potencjalne ryzyko zapadnięcia na psychozę lub schizofrenię w przyszłości. Jednak myślenie, że palenie marihuany u każdego prowadzi w prostej linii do psychozy, jest zwykłym nieporozumieniem. Badacze wzięli również pod uwagę współwystępowanie takich czynników jak wcześniejsze występowanie chorób psychicznych w rodzinie czy używanie alkoholu i papierosów. Za rozwój schorzeń psychicznych u niektórych osób palących konopie odpowiedzialne jest THC (tetrahydrokannabinol), główna, ale nie jedyna, substancja psychoaktywna tej rośliny oddziałująca silnie na ośrodkowy układ nerwowy.

USA: 29,99 $ za skręta

W stanach USA, gdzie zalegalizowano marihuanę, powstają legalne kluby dla palaczy konopii. Trzeba przynieść własną marihuanę i zapłacić 29,99 dol. wpisowego – informuje „Rzeczpospolita”. Takie zasady panują w pierwszych dwóch miejscach w USA, gdzie można legalnie zapalić konopie: w Denver oraz w miejscowości Del Norte na południu stanu. Być może kluby w tych miastach przejdą do historii. Nie będą jednak miejscem marihuanowych bachanaliów, bo jedna osoba będzie mogła brać udział w imprezie tylko raz w miesiącu, a każda następna kosztuje następne 29,99 dol.

Konsultacje społeczne wokół legalizacji marihuany

Legalizacja marihuany w Urugwaju zawieszona – pisze „Gazeta Wyborcza”. Powodem decyzji jest…poważne podejście do demokracji i systemu konsultacji społecznych. W sierpniu ubiegłego roku rząd prezydenta Urugwaju Jose Mujica skierował do parlamentu rewolucyjny projekt ustawy legalizującej uprawę i spożywanie marihuany (więcej: Urugwaj przeciera szlak). Do zatwierdzenia przez parlament ustawy w Urugwaju potrzeba 51%  głosów posłów, jednak w tym wypadku próg ustalono na 60%. Nawet przy potrzebie tak wysokiego poparcia projekt nie miałby problemów z przejściem przez legislacyjne sito, bo lewicowy Szeroki Front prezydenta ma większość w obu izbach parlamentu. Jose Mujica wyraził jednak przekonanie, że należy poczekać na opinie obywateli i prace nad ustawą ruszą dalej, jeśli opinia publiczna wyrazi zdecydowane poparcie dla zaproponowanej przez rząd formy legalizacji. Rząd czeka również na obywatelskie propozycje, bo być może będą lepsze i bardziej efektywne. Decyzja prezydenta ukazuje dojrzałe podejście do sprawy legalizacji i jednocześnie daje przykład innym krajom: legalizacja substancji psychoaktywnych powinna zostać poprzedzona szeroką debatą publiczną i informacyjną. Pozostaje jedynie pozazdrościć kultury politycznej urugwajskim posłom i szacunku do obywateli własnego kraju. Śledzimy dalej losy legalizacji marihuany w postępowym kraju Ameryki Południowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij