Kraj

Malinowska-Sempruch: Narkoman – nie człowiek

Trzeba „redukować szkody” i działać prewencyjnie, czyli edukować, można zaproponować wymianę igieł i strzykawek.

Narkomania to choroba i tak trzeba ją traktować. U nas toleruje się alkoholizm, który jest nieporównanie większym problemem niż narkomania, ale „ćpuna” trzeba napiętnować, bo „sam sobie zasłużył”. Zamiast bez zastanowienia robić nagonkę na tych ludzi, upokarzać ich więzieniem, gnębić psychicznie, należałoby się zastanowić, czy nie ma tym kraju większych przestępstw i problemów. I czy warto płacić za cały ten system restrykcji i kar? Trzeba „redukować szkody” i działać prewencyjnie, czyli edukować, można zaproponować wymianę igieł i strzykawek. Np. stan i samo miasto Nowy Jork finansują wiele punktów wymiany igieł – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, szefowa Global Drug Policy Programme w Open Society Institute, w rozmowie z Adamem Przegalińskim z wp.pl.

[czytaj całość]

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Kasia Malinowska-Sempruch
Kasia Malinowska-Sempruch
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego
Specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Kieruje Programem Międzynarodowej Polityki Narkotykowej w Open Society Institute. Wcześniej zajmowała się polityką wobec HIV/AIDS, w latach 90. współtworzyła pierwszy w Polsce narodowy program walki z AIDS.
Zamknij