Kraj

Kasia wciąga amfę, Mycha wącha klej [fragment komiksu NARKO]

Łukasińska | Ostrowski

Substancje psychoaktywne są tak stare jak historia ludzkości.

Komiks “NARKO” Dany Łukasińskiej i Krzysztofa “Kostrego” Ostrowskiego to kolejna publikacja książkowa, po m.in. “Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej”, “Odczarowanie. Rozmowy z artystami o narkotykach”, “Dzieci wojny narkotykowej”, “Encyklopedia polskiej psychodelii”, przygotowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Wszystkie wydawane publikacje są częścią szerokiej kampanii społecznej prowadzonej przez Krytykę Polityczną – mającą na celu edukację i zniwelowanie uprzedzeń i stereotypów wobec osób używających i uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Od kilku lat prowadzone są równocześnie działania w innych obszarach – portal informacyjny narkopolityka.pl, warsztaty i wydarzenia kulturalne prezentujące nieskuteczność strategii wojny z narkotykami, kampania profilaktyczna wskazująca na potrzebę wprowadzenia idei redukcji szkód.

“NARKO”  ma być nośnikiem informacji, po którą sama może sięgnąć młodzież lub mogą mu ją zaproponować nauczyciele, rodzice, opiekunowie.

Paweł Mączewski z “Vice” poleca komiks “NARKO”: “Wracam teraz myślami do czasów liceum, gdy podczas lekcji puszczono nam film o skutkach brania narkotyków – pamiętam przekute ręce jakiegoś heroinisty, który mówił, że „nie warto”, następnie wbijał sobie strzykawkę w żyłę. Podobno w chwili, gdy oglądaliśmy ten film, jego bohater już nie żył, bo niedługo po nagraniu przedawkował. Może przez fakt wciśnięcia tej projekcji pomiędzy inne lekcje i prace domowe, może przez naiwną realizację całej produkcji, albo przez bezrefleksyjną myśl, że takie rzeczy zawsze dzieją się gdzieś tam, gdzieś indziej – nie zrobiło to na mnie większego wrażenia. Ot, historia przegranego życia. Zupełnie inaczej było, gdy niedawno spotkałem się z komiksem Narko – zbiorem historii prawdziwych ludzi, którzy mieli kontakt narkotykami lub są uzależnieni od substancji psychoaktywnych. Początkowo wziąłem lekturę do ręki bez większego entuzjazmu, chciałem sprawdzić zaledwie kilka pierwszych plansz – zamiast tego nie ruszyłem się z miejsca, póki nie doczytałem ostatniej strony. To naprawdę świetny komiks. (…)”

Sklep Wydawnictwa Krytyki Politycznej >>>

BART

**

CZYTAJ DALEJ

Dana Łukasińska i Krzysztof Ostrowski, Narko, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać