Kraj

Do Tablicy, czyli sprawdzian polityka

Przywołana „do Tablicy” Platforma Obywatelska odpowiedziała na postulaty młodych internautów. Ostatnie dni akcji na profilu Apel do Parlamentarzystów.

Ponad 50 tysięcy młodych ludzi przedstawiło już swoje propozycje dotyczące zmian w Polsce. To efekt akcji „do Tablicy”, która wystartowała 8 sierpnia na facebookowym profilu Apelu do Parlamentarzystów. Zliczone postulaty zostaną przedstawione komitetom wyborczym wszystkich partii.

„Do Tablicy” to głos młodych ludzi, którzy czują się lekceważeni lub oszukani przez partie polityczne. Zbliżają się wybory, a my nie mamy na kogo głosować. Czytając programy polityczne nie odnajdujemy nic, co tak naprawdę nas interesuje, dlatego właśnie wymyśliliśmy akcję „do Tablicy”. Używając Facebooka, zaangażowaliśmy młodych ludzi i stworzyliśmy naszą własną listę postulatów, idziemy z nią do startujących w wyborach partii politycznych aby poznać ich stanowiska co do każdego z punktów naszej listy – tak o idei akcji mówił jeden z organizatorów – Michał Juda.

Codziennie na facebookowej tablicy na pytania dotyczące zmian w Polsce odpowiada kilka tysięcy osób. Postulaty młodych dotyczą m.in. kwestii ideologicznych, gospodarczych, prawnych, polityki rodzinnej i międzynarodowej. Najważniejsze z nich zostaną przedstawione wszystkim partiom, a ta, która zobowiąże się zrealizować jak najwięcej z nich – może liczyć na poparcie młodych w nadchodzących wyborach.

Politycy zostaną też zaproszeni do debaty, która odbędzie się już 29 września. Na pytania młodych Polaków zgodzili się odpowiedzieć Grzegorz Napieralski (SLD), Lech Jaworski (PO), Waldemar Pawlak (PSL), Janusz Palikot (RPP) oraz obecny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Stanisław Chmielewski.

Jako pierwsza zrobiła to Platforma Obywatelska. Wy tego nie pamiętacie, ale w PRL-u każdy miał umowę o pracę i jaka to była umowa? A umowa zlecenie przysługiwała tylko uprzywilejowanym. Także powinniście nad tym się zastanowić. Co wy byście chcieli, żeby Państwo wszystko  finansowało, nie ma na to pieniędzy – odpowiedział wczoraj  Wiceminister Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski na pytanie przedstawicieli akcji „do Tablicy” dotyczące sytuacji młodych Polaków na rynku pracy.

Dzięki naszej już prawie 70 tysięcznej grupie na profilu społecznościowym Facebook zbieraliśmy postulaty młodych ludzi, z których wyłoniliśmy te najczęściej powtarzane i z nimi udaliśmy się do partii politycznych, w tej chwili już wszystkie ugrupowania polityczne oprócz Prawa i Sprawiedliwości potwierdziły nam chęć wystąpienia przed kamerą i odpowiedzi na nasze postulaty – tłumaczy współtwórczyni akcji Agata Kwiatkowska.

Pierwszym tematem była sytuacja młodych na rynku pracy, gdzie zdania kandydatów były dość podzielone. O ile Lech Jaworski, jako prawnik i człowiek pracujący z młodzieżą przyznał, że w Polsce dochodzi do dużych nadużyć ze strony pracodawców i on w swoim programie przedwyborczym proponuje stworzenie ośrodków wsparcia prawnego dla osób, które zostały pokrzywdzone ze względu na rodzaj umowy, na podstawie której zachodzi stosunek pracy,  o tyle Minister Chmielewski nie był zupełnie zainteresowany tym postulatem. W związku z tym twórcy akcji „do Tablicy” zapytali Ministra co z tymi 300 miliardami, o których mówi PO, przecież miały być również na dobre miejsca pracy dla młodych.Te pieniądze są na co innego, nie można ich wykorzystać do kwestii związanych z umowami, ale będziemy za nie budować autostrady to i będą miejsca pracy.

Wypowiedzi obu polityków dotyczące innych kwestii można zobaczyć na stronie Apelu do Parlamentarzystów.

Jeszcze w tym tygodniu twórcy Apelu spotkają się z SLD, PSL i PJN.

Wszyscy, którzy chcieliby zgłosić swoje postulaty wciąż mogą to zrobić za pośrednictwem Facebooka lub przesyłać e-mailem na adres:   apelujemy[at]gmail.com. Termin składania postulatów mija 25 września.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij