Świat

Boliwia legalizuje tradycyjne użycie koki

Wycofanie się Boliwii z oenzetowskiej Jednolitej Konwencji o Środkach Odurzających z 1961 można nazwać bezprecedensowym krokiem na arenie międzynarodowej.

Jest to konsekwencja bezskutecznych starań Moralesa o wyjęcie tradycyjnego użycia liści koki spod reżimu konwencji. Prawdopodobnie Boliwia przystąpi do niej w 2012 roku z tzw. zastrzeżeniami dotyczącymi właśnie tradycyjnego użycia liści koki. Żucie liści koki jest elementem kultury rdzennych mieszkańców Andów. Mówi o tym uchwalona w 2009 roku

Konstytucja Wielonarodowego Państwa Boliwia, która traktuje kokę (roślinę) jako część dziedzictwa kulturowego, naturalnych zasobów bioróżnorodności Boliwii oraz czynnik spójności społecznej. Stwierdza również, że w naturalnym stanie koka nie jest narkotykiem, a jej produkcja i obrót powinny być regulowane przez prawo. Konstytucja ta daje rządowi 4-letni okres na wypowiedzenie i renegocjację sprzecznych z nią traktatów międzynarodowych.

Źródło

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij