Sterniczki

Sawicka: Najpierw jest nienawistne słowo, za tym słowem podąża czyn

Gościnią Roberta Kowalskiego w "Sterniczkach" jest Paula Sawicka.

W programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej Paula Sawicka komentowała m.in. wystąpienie ks. Jacka Międlara. Sympatyzujący ze środowiskami narodowymi ksiądz koncelebrował mszę z okazji 82-lecia istnienia Obozu Narodowo Radykalnego, która odbyła się 16 kwietnia w białostockiej katedrze. Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii (…) i tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm – mówił duchowny.

Paula Sawicka przez 10 lat (2004–2014) była prezeską, a obecnie zasiada w radzie programowej stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, którego celem jest monitorowanie oraz aktywne zwalczanie aktów ksenofobii i antysemityzmu.

Zobacz Sterniczki w Krytyce Politycznej:


– Mnie dziwi, że powiedział to z ambony ktoś, kto ma święcenia kapłańskie. To, że taka rzecz jest w ogóle możliwa, jest dla mnie równie oburzające i niezwykłe jak i to, że z trybuny Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej mogą paść słowa, że „wybór Baracka Obamy jest końcem cywilizacji białego człowieka”. Trybuna sejmowa to nie jest miejsce do wygłaszania żadnych rasistowskich treści. To jest wstrząsające – mówiła Sawicka, przytaczając słowa wypowiedziane przez posła PiS Artura Górskiego.

Sawicka odniosła się również do komentarzy polityków oraz osób związanych z partia rządzącą, które zarzuciły Hannie Gronkiewicz-Waltz „zohydzenie Polski” podczas przemówienia z okazji obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Prezydent Warszawy przypomniała m.in. spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, jak i brak reakcji polityków na tego typu zachowania – Cała klasa polityczna powinna wyrażać głośny, a nie cichy sprzeciw – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Wystąpienie prezydent Warszawy skrytykował m.in. poseł PiS Jacek Sasin mówią w: „ta wypowiedź wzmacnia stereotyp Polski jako kraju szczególnie antysemickiego”.

Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita” za pośrednictwem portalu „Zgłoś nienawiść” monitoruje przypadki mowy nienawiści. – To jest nasz bardzo poważny problem, bolączka społeczna, że nie reagujemy. Dlatego też założyliśmy portal „Zgłoś nienawiść”, na którym każdy może bezpiecznie, bez narażania się na przykrości, zgłosić tego rodzaju rzecz mówiła w Sterniczkach Sawicka.

W ubiegłym roku stowarzyszenie skierowało do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w przypadku 323 przykładów „drastycznej mowy nienawiści”. Ta przesłała do sądu akta w 7 sprawach. Ręce państwu nie opadają? – pytał prowadzący Robert Kowalski.

– Nie. Niektórzy mają z tym problem, że to jest tak mało skuteczne. Ja tak nie uważam. Uważam, że powinniśmy bardziej się nastawiać na aktywizowanie ludzi do tego, żeby reagowali, żeby mówili „to jest złe, to mi się nie podoba” – komentowała Sawicka.

Sawicka przyznaje, że „w powietrzu czuć zapach neofaszyzmu”. – Najpierw jest nienawistne słowo, za tym słowem podąża czyn. To jest bardzo groźna sprawa. Marek Edelman kiedyś powiedział, że nie można tolerować zła, choćby było najmniejsze, bo nie wiadomo, kiedy urośnie. To zło rośnie – mówiła w Sterniczkach Paula Sawicka.

**Dziennik Opinii nr 116/2016 (1266)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij