Gościnią „Sterniczek w Krytyce Politycznej” jest Anna Karaszewska – socjolożka, działaczka Kongresu Kobiet.

Gospodarka, Sterniczki

Czy rynek pracy wymaga „rewolucji parasolek”?

Gościnią „Sterniczek w Krytyce Politycznej” jest Anna Karaszewska – socjolożka, działaczka Kongresu Kobiet.

W programie Roberta Kowalskiego rozmawiano o rynku pracy w Polsce. Prowadzący i goszcząca w programie Anna Karaszewska zastanawiali się, czy rynek pracy to obszar, który wymaga „rewolucji parasolek”? Czy PiS wywiązał się z obietnic i sytuacja kobiet na rynku pracy jest lepsza?

Przypomnijmy, że w marcu mieliśmy rekordowo niskie bezrobocie – według GUS bez pracy było 8,1 proc. Polaków (spadek z 8,5 w lutym i rekord ostatnich 26 lat) – i mamy niski odsetek pracowników, którzy wyrażają niezadowolenie z warunków pracy.

Świat pracy jest na kolanach

– Z jednej strony mamy niskie bezrobocie, ale poziom bierności zawodowej Polaków i Polek jest wysoki – mówi Anna Karaszewska.

– Czy niskie bezrobocie jest zasługa PiS-u – pyta Robert Kowalski.

– To zasługa kilku czynników – odpowiada socjolożka i wymienia lepszą koniunkturę na rynku pracy, konsekwencje działań poprzedniego rządu, który wprowadził kompleksową nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia. PiS zapowiada zmiany w tej ustawie. Nie wiemy jakie. – Ja sama jestem członkinią Rady Rynku Pracy i czekamy już od ponad roku na to, że Ministerstwo (Rodziny, Pracy i Polityki społecznej – red.) przedstawi przynajmniej jakieś założenia tej reformy – dodaje Karaszewska.

Anna Karaszewska wspominała o innych projektach polityki społecznej PiS-u, a głównie o sztandarowym, czyli programie Rodzina 500+. Ekspertka mówiła o tym, że program zmniejsza ubóstwo, nie wiemy jeszcze, czy wpływa na dzietność, ale niestety są podstawy, żeby martwić się o negatywne efekty programy – czyli dezaktywizację kobiet na rynku pracy. Młode kobiety, które z powodu 500+ wypadną z rynku pracy – mówi Karaszewska – będą miały w przyszłości utrudniony powrót na ten rynek, będą miały niższe świadczenia emerytalne.

„Dzieci z tego nie będzie”. Anna Gromada o roku z Rodziną 500+

– Rząd PiS, myślę, że świadomie, prowadzi politykę anachroniczną, zideologizowaną, a więc zmierzającą do tego, żeby kobieta wróciła do swojej „tradycyjnej” roli i zajęła się rodziną, porzuciła pracę. W konsekwencji jest to polityka szkodliwa społecznie, ekonomicznie, ale tez politycznie – dodała Anna Karaszewska.

Fot. Kancelaria Premiera, flickr.com

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Robert Kowalski
Robert Kowalski
Dziennikarz radiowy i telewizyjny
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, jego program "Sterniczki" usunięto z radiowej Jedynki w ramach "dobrej zmiany". Obecnie program gości na stronie Krytyki Politycznej.
Zamknij