Podcasty

Mieszkać jakby luksusowo. Z wizytą w latach 90.

Czy mieszkania ze „Świętej wojny” lub „Rodziny zastępczej” to wyznacznik dekady, a orzeł w koronie z polbruku na podjeździe w „Tygrysach Europy” to jej symboliczne godło? Rozmawiamy z Olą Stępień-Dąbrowską, badaczką architektury XX w.

Przyjrzymy się polityce – z jednej strony transformacji spółdzielni w pierwszych deweloperów oraz prywatyzacji zasobu publicznego i promocji własności, z drugiej – rozkwitowi mieszkalnictwa społecznego w formie TBS-ów.

Co najbardziej wpłynęło na polskie mieszkania: polityka, rynek czy instytucjonalny dryf?

Zaznamy prestiżu i przaśności tej architektonicznej epoki we wszelkich ich formach: od domeczkowych lat 80. przez neomodernistyczne apartamentowce w stylu żoliborskim i postmodernistyczne plomby w XIX-wiecznej tkance do pałaców rodem z Dynastii. Jak wyglądały nasze lokalne wnętrzarskie poszukiwania nowoczesności na pograniczu ziemiańskich aspiracji i pierwszych mebli z IKEI? Czy mieszkania ze Świętej wojny lub Rodziny zastępczej to ich wyznacznik? Czy orzeł w koronie z polbruku na podjeździe w Tygrysach Europy to symboliczne godło dekady? Czy zamarzymy jeszcze o zamieszkiwaniu w szalonych transformacyjnych perełkach, tak jak stało się to z modernistycznymi osiedlami?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Podcast Mieszkaniowy

Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px