Podcasty

Mieszkać jakby luksusowo. Z wizytą w latach 90.

Czy mieszkania ze „Świętej wojny” lub „Rodziny zastępczej” to wyznacznik dekady, a orzeł w koronie z polbruku na podjeździe w „Tygrysach Europy” to jej symboliczne godło? Rozmawiamy z Olą Stępień-Dąbrowską, badaczką architektury XX w.

Przyjrzymy się polityce – z jednej strony transformacji spółdzielni w pierwszych deweloperów oraz prywatyzacji zasobu publicznego i promocji własności, z drugiej – rozkwitowi mieszkalnictwa społecznego w formie TBS-ów.

Co najbardziej wpłynęło na polskie mieszkania: polityka, rynek czy instytucjonalny dryf?

Zaznamy prestiżu i przaśności tej architektonicznej epoki we wszelkich ich formach: od domeczkowych lat 80. przez neomodernistyczne apartamentowce w stylu żoliborskim i postmodernistyczne plomby w XIX-wiecznej tkance do pałaców rodem z Dynastii. Jak wyglądały nasze lokalne wnętrzarskie poszukiwania nowoczesności na pograniczu ziemiańskich aspiracji i pierwszych mebli z IKEI? Czy mieszkania ze Świętej wojny lub Rodziny zastępczej to ich wyznacznik? Czy orzeł w koronie z polbruku na podjeździe w Tygrysach Europy to symboliczne godło dekady? Czy zamarzymy jeszcze o zamieszkiwaniu w szalonych transformacyjnych perełkach, tak jak stało się to z modernistycznymi osiedlami?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Podcast Mieszkaniowy

Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij