Podcasty

Co najbardziej wpłynęło na polskie mieszkania: polityka, rynek czy instytucjonalny dryf?

Gościem dzisiejszego odcinka jest dr Adam Czerniak, ekonomista i badacz rynku nieruchomości.

Czy państwo powinno angażować się w budowę mieszkań? Postrzeganie tego, czym właściwie jest mieszkanie i jaką rolę dostęp do niego powinien odgrywać w przemyślanej polityce państwa, w obliczu kryzysu ulega zmianom właściwie z tygodnia na tydzień. Dziś już nawet politycy widzą, że bieguny mieszkania jako prawa i jako towaru nie wyczerpują złożoności tematu.

Fałszywość tej dychotomii podkreśla też nasz dzisiejszy gość, dr Adam Czerniak, kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH i badacz rynku nieruchomości. Przybliża on trzy paradygmaty dotyczące postrzegania towarów i usług z perspektywy socjologicznej, w ramach których mieszkanie może być postrzegane jako narzędzie do budowy majątku, prawo społeczne i dobro rodzinne. Jak wygląda to w praktyce? Dlaczego Polki myślą o mieszkaniu inaczej niż Niemki, Szwedki czy Greczynki? Na rozmowę zapraszają Zuzanna Mielczarek i Kamil Trepka.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

 

Podcast Mieszkaniowy

Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

Mieszkaniowa podróż w czasie

czytaj także

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij