Podcasty

Mieszkaniowa podróż w czasie

O mitach dotyczących mieszkalnictwa w II RP i romantyzacji blokowisk z czasów PRL Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek rozmawiają z Anną Cymer, historyczką architektury.

Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

Tym razem, po rozmowie z architektem Petrem Vladimirovem o sytuacji mieszkaniowej w Ukrainie przed i po 24 lutego, zapraszamy do dwuczęściowego podcastu o ewolucji polskiego mieszkalnictwa, w którym rozmawiamy z Anną Cymer, historyczką architektury i dziennikarką.

Od międzywojnia do socrealizmu

W pierwszej części podróży mieszkaniowej weryfikujemy mity II RP, zastanawiamy się, dlaczego żoliborski WSM nie spiął się w Excelu, i zaglądamy pod sukienkę „modernizmowi w przebraniu”.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

W nie-pokoju. O polityce mieszkaniowej Ukrainy przed rosyjską agresją i po niej

Od modernizmu lat 60. do współczesności

Kosmopolityczne i regionalne wizje nowoczesnego zamieszkiwania – rozmawiamy o romantyzacji „blokowisk”, tradycjonalizmie z postmodernistycznym twistem, kolorowej „stomatologii” lat 90. i o XIX-wiecznych kwartałach w deweloperskim wydaniu.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Życie to nie Simsy. Ubóstwo mieszkaniowe polskiej młodzieży

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij