Podcasty

Co się wydaje o zwierzętach?

Rozmowa Dariusza Gzyry, autora podcastu „Ważne nieważne”, z Adamem Pluszką, poetą i prozaikiem, tłumaczem i redaktorem odpowiedzialnym za wydanie w Polsce kilkudziesięciu książek okołozwierzęcych.

Jeśli pamiętacie serię wydawniczą Biosfera w wydawnictwie W.A.B. lub śledzicie nowości z serii Eko Wydawnictwa Marginesy – to właśnie robota gościa dziewiątego odcinka podcastu Ważne nieważne.

Papier czy ekran? Kim był Łysy i dlaczego od niego wszystko się zaczęło? Któremu autorowi Adam wyrywał książkę z gardła? Kogo zapyta, które książki powinien wydać, jak już wygra milion w Lotto? I po co zbiera kwadraty? Czy w Polsce może powstać progresywne wydawnictwo specjalizujące się w tematyce relacji człowieka i innych zwierząt? Jak w ogóle wydać książkę, która niekoniecznie będzie bestsellerem, ale jest słuszna i wyprzedza swój czas? Kto i jak w Polsce wydaje książki okołozwierzęce? Ile się ich wydaje? Czy są jakieś ciekawe zapowiedzi premier?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Specjalnie z okazji tego odcinka autor podcastu przygotował listę kilkudziesięciu książek wydanych w Polsce w latach 2018–2022, a związanych ze zwierzętami. To subiektywny wybór tych pozycji, które mają mniejszy lub większy potencjał krytyczny i pogłębiają dyskusję o statusie zwierząt.

Drogowskazy, pogłębiarki i niewybuchy. Książki okołozwierzęce z ostatnich lat

Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij