Fotorelacje

Zatańczyły przeciwko przemocy. Fotorelacja z Warszawy

Tegoroczna edycja akcji Nazywam się Miliard – One Billion Rising miała zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.

Tegoroczna edycja akcji Nazywam się Miliard – One Billion Rising miała zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.

Tak o akcji pisała Agata Szczerbiak: Nie wiadomo dokładnie, jak wiele kobiet staje się ofiarami gwałtów w Polsce. Dostępne statystyki dotyczące wykorzystywania seksualnego wciąż nie uwzględniają płci ofiar. Wiadomo tylko, ile osób odważyło się złożyć wniosek o ściganie. Oficjalnie mówi się o 2041 wszczętych postępowaniach karnych o zgwałcenie (dane za rok 2008), z czego 1611 to przestępstwa stwierdzone. Jednak z badań wiktymizacyjnych wynika, że odnotowuje się jedynie dziewięć procent tego typu zajść. Pozostałe to „ciemna liczba”.

Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wobec kobiet związane jest z wieloma wymiarami życia społecznego: politycznym, prawnym, medycznym, psychologicznym. Nie ma również wątpliwości, jak wielką rolę odgrywa sfera kulturowo-obyczajowa. Częste stosowanie różnych form przemocy wobec kobiet, w tym seksualnej, odzwierciedla ich pozycję w społeczeństwie – są grupą zdominowaną. Mówi też wiele o kondycji naszego społeczeństwa i nierównościach, jakie w nim istnieją. Odnosi się do patriarchalnych mitów – „prawdziwego mężczyzny”, który znajduje w seksualnej dominacji ujście dla „prawdziwej” męskości; delikatnej, „z natury” niezdecydowanej kobiety, która nie wie, czego chce – albo przeciwnie, zachowuje się zbyt prowokująco. Pod tym względem sytuacja na całym świecie jest podobna. Gwałt, jak to określiła pisarka Naomi Wolf, „zdarza się częściej niż leworęczność, alkoholizm i ataki serca”, a jednocześnie pozostaje w wielu krajach, również Zachodu, przestępstwem o najniższym współczynniku zgłoszeń.

W geście solidarności z dręczonymi kobietami – bitymi, wykorzystywanymi seksualnie i terroryzowanymi ekonomicznie – zorganizowano akcję „One Bilion Rising”, znaną w Polsce pod nazwą „Nazywam się miliard”. Jej pomysłodawczynią jest Eve Ensler, autorka Monologów waginy, a zainicjowano ją w 2011.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij